מדעי המחשב ומתמטיקה

כיצד לבחור מסלול לימודים

לעצות שימושיות לבחירת מסלול לימודים הקליקו.

ייחודו של המסלול

תוכנית לימודים משולבת לתואר בוגר במדעים במדעי המחשב ובמתמטיקה.

המסלול מיועד למועמדים בעלי סכם גבוה במיוחד (מסלול מצטיינים) והוא מנוהל במשותף על-ידי הפקולטה למדעי המחשב והפקולטה למתמטיקה ומקנה את התואר בוגר למדעים במדעי המחשב ובמתמטיקה. 

תוכניות למצטיינים

פרטים על תוכניות למצטיינים של שתי הפקולטות ניתן לראות תחת מסלול הקבלה של פקולטת האם, מדעי המחשב או מתמטיקה.

תחומי עיסוק ואפשרויות תעסוקהתמונה של הבניין של מדעי המחשב על רקע מזרקה בלב הקמפוס

מטרת המסלול היא להכשיר בוגרים בעלי ידע מעמיק הן במדעי המחשב והן במתמטיקה, שיוכלו להשתלב ולהוביל בשטחי המחקר והתעשייה בתחומים אלה. הסטודנטים במסלול הינם סטודנטים מעולים, ורובם ממשיכים לתואר שני באחת הפקולטות על-פי בחירתם. האחרים מתקבלים באוניברסיטאות מובילות אחרות או פונים לתעשיית ההיי-טק.

מהלך הלימודים

תוכנית הלימודים מורכבת משבעה סמסטרים והיא הכוללת את כל מקצועות החובה  במדעי המחשב  ובמתמטיקה. בתוכנית זו היחס בין הקורסים במדעי המחשב והקורסים במתמטיקה הוא שווה. הסטודנטים ייהנו משירותי שתי הפקולטות -מדעי המחשב ומתמטיקה, ובפרט תינתן להם גישה לספריות, חוות המחשבים והמעבדות של שתי הפקולטות. בוגרי המסלול יכולים להמשיך לימודיהם לתואר שני בכל אחת משתי הפקולטות. בוגרי המסלול ייחשבו כבוגרי מסלול ארבע-שנתי בעת הקבלה לתואר שני בפקולטה למדעי המחשב.

מחוויותיהם של הבוגריםמור , סטודנטית לתואר שלישי (דוקטור) בפקולטה למדעי המחשב, ובוגרת תואר ראשון בתכנית לתואר בוגר במדעים במדעי המחשב ובמתמטיקה

מור, בוגרת תואר דוקטור בפקולטה למדעי המחשב, ובוגרת תואר ראשון במסלול לתואר כפול: מדעי המחשב-מתמטיקה (התואר שונה לתוכנית משולבת לתואר בוגר במדעים במדעי המחשב ובמתמטיקה). 
לא תמיד ידעתי שאני רוצה ללמוד מתמטיקה/מדעי המחשב. למעשה, כשהשתחררתי מהצבא התלבטתי מה ללמוד. ידעתי שאני רוצה ללמוד משהו מדעי אבל לא ידעתי בדיוק מה. אבא שלי אמר לי: "לכי ללמוד מתמטיקה, זה הבסיס לכל המדעים", וכך הגעתי לפקולטה למתמטיקה. רציתי ללמוד משהו בנוסף ומאוד התלבטתי. חשבתי על המסלול של מתמטיקה וסטטיסטיקה ועל המסלול של מתמטיקה-פיסיקה, אבל לא יכולתי להחליט. בסופו של דבר בחרתי ללמוד בתוכנית לתואר כפול: מדעי המחשב-מתמטיקה. כבר בשנה הראשונה ידעתי שהשילוב של מתמטיקה ומדעי המחשב מאוד מעניין אותי ושזו אכן הייתה הבחירה הנכונה בשבילי.

שנות הלימודים הן עמוסות (בכל זאת, דוחסים שני תארים במעט יותר משלוש שנים) אבל מסלול הלימודים מאוד מובנה. לכן כמעט בכל הקורסים לומדים גם יתר הסטודנטים מהמסלול- אז יש עם מי ללמוד, עם מי לבלות, ועם מי לרוץ לשיעור הבא כשהמרצה משחרר אותנו באיחור. אני חושבת שמסלול הלימודים מכוון את הסטודנטים להמשך ללימודים לתואר גבוה. יש דגש גדול על הבנה מעמיקה של החומר, סקרנות והרחבת אופקים. לי באמת היה ברור כבר משלבים מוקדמים של התואר הראשון, שאני נהנית מהלימודים ולא רוצה שייגמרו, ושארצה להמשיך לתואר שני.

לקראת סוף התואר הראשון "גיליתי מחדש" את תחום הקריפטולוגיה (תורת הצפנים), שבו התעניינתי עוד בתיכון, ובסופו של דבר החלטתי לעסוק בתחום זה בתואר השני. כל הסטודנטים במסלול משוייכים ל"פקולטת אם" אבל בפועל, "נהנים" מהטוב שבשני העולמות (למשל, מקבלים חשבון מחשב בשתי הפקולטות, מוזמנים לאירועים של שתי הפקולטות וכו').

לדעתי התוכנית המשולבת לתואר במדעי המחשב ובמתמטיקה מאפשרת ללמוד את הבסיס לכל תחומי המדע של ימינו ומאפשרת לשלב בין התחום המדהים של מתמטיקה עיונית (כזו שעושים "בשביל היופי") לבין השימושים המעשיים שלה בתחום מדעי המחשב, מסלול מאתגר עם אנשים נהדרים!

אם תבחרו במסלול הזה או בכל מסלול אחר - בהצלחה לכם!

פנו אלינו

במדעי המחשב: חוה שמיר ודורית אסא | ug@cs.technion.ac.il | 04-8294344/4316 | cs.technion.ac.il

במתמטיקה: פרופ' אור שליט, רחל טובול | mathstd@tx.technion.ac.il | 04-8294279
math.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים בכל מסלול לימודים מפורטת באתר לימודי הסמכה.