מדעי המעבדה הרפואית

מטרת המסלול

מדעי המעבדה הרפואית היא תחום מומחיות המשלב בין מדעי החיים ומדעי הרפואה. הלימודים בתכנית זו נועדו להכשיר תלמידים ברמה אקדמית גבוהה לעבודה במעבדות רפואיות, כדי לשפר את היכולת של המעבדות הרפואיות, לסייע לאבחון רפואי מהיר ומדויק יותר וליישם ידע שנצבר במחקרים לפיתוח כלים מתקדמים בתחום זה. לאחרונה נחקק חוק המסדיר את הרישוי לעובדי מעבדות רפואיות בישראל. לבוגרי המסלול יהיה יתרון בקבלת הרישוי.

מחוויותיהם של הבוגרים

אורטל קרפט, בוגרת המסלול למדעי המעבדה הרפואית.אורטל קרפט, בוגרת המסלול למדעי המעבדה הרפואית
לפני תחילת לימודיי התלבטתי רבות איזה מסלול לבחור. תמיד אהבתי את תחומי הביולוגיה והרפואה.
חיפשתי משהו שישלב ביניהם וגם יקנה לי מקצוע טוב לעתיד ולכן החלטתי ללמוד מדעי המעבדה הרפואית. כל אדם בשלב כזה או אחר בחייו עבר בדיקות רפואיות, אם זה בדיקות דם, שתן, כיח וכו'. כיום בדיקות המעבדה מפותחות ומשוכללות מאוד ועל סמך תוצאותיהן רופאים מבצעים אבחנה, מעקב והחלטה לגבי סוג הטיפול בחולה. תחום הבדיקות הרפואיות משתנה, מתפתח ומשתכלל בקצב מהיר מתמיד ועל כן יש צורך בעובדי מעבדה משכילים, אינטליגנטים ובעלי ראש פתוח ללמידה והבנה של שיטות חדשות בנוסף למיומנויות הבסיסיות אותם לומדים במהלך הלימודים והסטאז'. 

על פי חוזר משרד הבריאות כל עובד מעבדה רפואית חייב לקבל אישור הכרה במעמד. ללא אישור זה לא ניתן לעבוד במעבדה רפואית, ואין הרשאה להשתמש בציוד או לאשר תוצאות. על מנת לקבל אישור זה יש לעשות סטאז' ולעבור מבחן הסמכה של משרד הבריאות. בוגרי המסלול בטכניון מקבלים שיבוצים לסטאז', אינם צריכים לעבור את המבחן ומקבלים מיד אישור הכרה במעמד זמני (שהופך לקבוע לאחר שנת עבודה). זהו יתרון אדיר מכיוון שאין צורך לחפש מעבדה שתסכים להכשיר אותך, אין צורך ללמוד ולהיבחן ועם סיום התואר יוצאים עם מקצוע מובטח ביד. בנוסף לכך, סטודנטים אשר מראים יכולות ומיומנויות ברמה גבוהה במהלך הסטאז' יכולים להיות מועסקים מיד בסופו כי מנהלי המעבדות כבר מכירים אותם ומזמינים אותם לעבוד ללא התהליך המייגע של חיפוש עבודה.

בסיום התואר הראשון במסלול זה הבוגרים יכולים להשתלב במעבדות רפואיות של בתי חולים, קופות חולים, מכוני בריאות, בנוסף לכך הם יכולים להשתלב בתעשיות רבות: ביוטכנולוגיה | חברות תרופות | תועמלנות רפואית וכו'.

למה ללמוד מדעי המעבדה הרפואית בטכניון
הטעם הראשון הוא כמובן הסטאז'. הטכניון מתחייב לשבץ את הסטודנטים בסטאז' בן סמסטר במעבדות רפואיות מובילות בצפון ובסופו כפי שנאמר מקבלים רישיון עבודה.

הטעם השני הוא לימודי המסלול התיאורטיים בני שלוש השנים המתחלקים למעשה לשני חלקים. החלק הראשון, בן השנתיים, בו לומדים בקמפוס הטכניון בעיקר עם סטודנטים לביולוגיה. חלק זה חשוב ומהותי בו נרכש ידע רב בביולוגיה בסיסית ומתקדמת. זהו למעשה הבסיס להמשך התואר הראשון וגם לתארים גבוהים. בשנתיים אלו הסטודנטים מכירים חברי סגל ברמה אקדמית גבוהה מאוד ונחשפים לקורסים מעניינים וחשובים שיהוו אבני בניין להמשך השכלתם.

בחלק השני, שהוא למעשה השנה השלישית, רוב הלימודים מתקיימים בפקולטה לרפואה. במסגרת שנה זו נלמדים קורסים רבים עם הסטודנטים לרפואה ולכן אלו קורסים עם דגש קליני יותר. כמו כן נלמדים קורסים ייחודיים למסלול שמקנים לסטודנטים ידע מקצועי לעבודה במעבדה הרפואית. במהלך שנה זו הסטודנטים נחשפים לחברי סגל חדשים ולרבים מהפקולטה לרפואה וגם לרופאים בכירים מביה"ח רמב"ם. חשיפה זו לשתי פקולטות שונות ולחברי סגל רבים הינה יתרון עצום מכיוון שהסטודנטים רוכשים המון ידע, גם בתחום הביולוגיה וגם בתחום הרפואה והקליניקה. למי שירצה להמשיך לתארים גבוהים זה חשוב עוד יותר מכיוון שכך הוא נחשף למגוון רב יותר של מנחים פוטנציאליים ולנושאים אותם יוכל לחקור בהמשך לימודיו. 

הטעם השלישי פשוט מאוד כי זה הטכניון, המוסד המוביל בישראל ובין המובילים בעולם להכשרת מהנדסים, רופאים ומדענים משכמם ומעלה.

אסיים בנימה אישית ואומר שאני נהניתי מאוד משלוש השנים האחרונות, ברמה האקדמית אני מרגישה שלמדתי המון ובנוסף לרכישת ידע תיאורטי אני מרגישה שקיבלתי כלים טובים וחזקים ללמידה עתידית ולמחקר מדעי. כמו כן, ברמה האישית הכרתי אנשים מקסימים ומיוחדים שיישארו חבריי לאורך זמן וגם הכרתי חברי סגל באקדמיה שלימדו אותי לא רק את החומר מהספרים אלא הרבה מעבר.

פנו אלינו

מרים קראוז | miriamk@technion.ac.il | 04-8294213 | biology.technion.ac.il

תכנית הלימודים

תכנית הלימודים בכל מסלול לימודים מפורטת באתר לימודי הסמכה.