כיצד לבחור מסלול לימודים

איך בוחרים מקצוע / מסלול לימודים

שמי דליה פלד, ואני מנהלת את היחידה לקידום סטודנטים, ומעל 20 שנים עוסקת בתחום של הכוונה וייעוץ לסטודנטים המתלבטים בתחילת דרכם. אני יודעת שהשאלות העולות אצלכם בנושא זה הן לא מעטות, ואשמח לשתף אתכם בידע שיש לנו  בנושא.

קיימות שלוש שאלות מפתח

1. למה כל כך קשה להחליט מה ללמוד

מסקר שנערך לאחרונה עולה כי 95% מבני גילכם מתלבטים בבחירת מקצוע, מה שאומר שאתם בחברה טובה. מהן הסיבות לכך?

ישנן הרבה סיבות, אולם מניסיוני, הרבה פעמים הקושי נובע מהנחות יסוד שגויות שיש לנו ביחס לבחירת מקצוע. הנחות יסוד אלו הן בעצם אמונות לא מבוססות שיש לנו לגבי הבחירה שלנו שמפריעות לנו להתרכז בבחירה. לדוגמה:

  • אני חייב למצוא את המקצוע האחד ויחיד שמתאים לי - מחשבה זאת אינה מבוססת וכהוכחה ניתן לראות כי קיימים אנשים שונים בתוך אותו מקצוע, וגם אותו אדם יכול לעסוק במקצועות שונים!
  • בחירת מקצוע זה לכל החיים ולכן אני לא ממהר לבחור - בחירה זה דבר הפיך, אנשים משתנים לאורך החיים ויכולים לשנות בכל רגע נתון.
  • אני חייב להתאהב ולהתרגש מהמקצוע שאלמד - לא תמיד נכון, זה נחמד כשזה קורה אבל יש הרבה שיקולים אחרים שנכנסים כמו שיקולי כדאיות, תעסוקה, סדרי עדיפויות ועוד.
2. מהם השיקולים החשובים בבחירת מקצוע

בואו ננסה להתבונן בתהליך בחירת מקצוע  כדומה לתהליך הניווט בדרכים באמצעות אפליקציית ה"וויז"".  גם בוויז" אנו מנווטים לכיוון היעד שלנו ואומרים לנהג: סע לאט, אל תיבהל, תהיה מרוכז בעצמך, למד לסלול לעצמך את הדרך שמתאימה לך. אותו דבר גם בבחירת מקצוע. אנו אוספים מידע:

  • על עצמינו (הגדרות אישיות): במה אנחנו טובים, מחפשים כישורים, נטיות, תכונות אישיות מובילות.
  • על עולם המקצועות: נחפש את מקצועות העתיד, נכיר את המקצועות באופן מעמיק.
  • על מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל ואפשרויות הלימוד הרלוונטיות לנו.
3. איך אדע שבחרתי נכון

לשאלה זאת אין תשובה מידית חותכת. לוקח זמן לדעת אם אכן בחרתם נכון.

עצתי אליכם היא: שימו לב שגם באפליקציית ה"וויז" יש כפתור "כיבוי". זכרו שברגע שבחרתם כדאי לכבות את המכשיר ולהתמקד בבניית עתידכם המקצועי, בבחינת להניח את ההתלבטות בצד ולנסות להפיק את המקסימום מהבחירה.

דרכים להרחבת הידע כל מסלולי הלימודיםיריד תעסוקה המתקיים במדרחוב בטכניון

בתיאור כל מסלול הרשמה "תפגשו" סטודנטים ובוגרים של המסלולים השונים. תוכלו ללמוד מחוויותיהם האישיות של סטודנטים או בוגרים על המסלול בו הם למדו, חוויות אישיות, התלבטות בבחירת מסלול לימודים ועוד.

מקווים שהמלצותיהם יעזרו לכם להחליט ללמוד בטכניון!

בסוף כל מסלול תמצאו טבלאות ובהן מידע על תעסוקת הבוגרים, תיאור המקצוע ומקומות תעסוקה האופייניים לבוגרי כל מסלול.


מומלץ להיכנס גם לאתרי "דרושים" ולבדוק את דרישות המקצוע, מידת הביקוש למקצוע ועוד.

מדור מומלץ למי שמתלבט מה ללמוד ורוצה קצת לגשש בתחומי מחקר שונים.

לכל פקולטה בטכניון אתר אינטרנט. תוכלו לבקר באתרים השונים, לראות סרטים על המסלולים ולהעמיק בנושאי הלימודים והמחקרים בפקולטה.