הנדסה ביוכימית

המסלול להנדסה ביוכימית משותף לפקולטה להנדסה כימית ולפקולטה לביולוגיה.

התעשייה הביוכימית

פרופ' חוסאם חייאק בהדגמה במעבדה

המסלול להנדסה ביוכימית מכשיר את הסטודנטים להיות מהנדסי כימיה עם התמחות נוספת בתהליכים ביולוגיים.
המהנדסים הביוכימיים ממלאים תפקיד מרכזי בתעשייה הביוכימית והביוטכנולוגית ובתעשיית התרופות המתפתחות בקצב מואץ בארץ ובעולם. שילובם של מהנדסים ביוכימיים בתעשייה הביוכימית דורש הקנייה של ידע בביוכימיה ובביולוגיה מולקולרית במהלך התואר הראשון.

אפשרויות תעסוקה

מטרת המסלול היא להכשיר בוגרים שיוכלו להשתלב והוביל את התעשייה הביוכימית וכן בוגרים שיוכלו להמשיך ללימודים מתקדמים הן במדעי החיים והן בהנדסה כימית. חשוב לציין שבוגרים במסלול זה הם מהנדסי תהליך לכל דבר ויכולים להיקלט גם באותם מקומות עבודה כמו כל מהנדס כימי.

מה לומדים

מקצועות החובה במסלול זה כוללים שתי שרשרות של קורסי ליבה בפקולטה להנדסה כימית ובפקולטה לביולוגיה.
קורסי הבחירה המוצעים בנוסף מאפשרים התמקדות בנושאים ספציפיים מתחומי הביולוגיה וההנדסה הכימית.

מחוויותיהם של הבוגרים

אורי אסקורלנדר בוגר המסלול להנדסה ביוכימית. לומד כעת במסלול המיוחד לדוקטורט .אורי אסקורלנדר ,בוגר המסלול להנדסה ביוכימית. סטודנט לדוקטורט ומתרגל בפקולטהומתרגל בפקולטה.
מתישהו בחטיבת הביניים, בשיעור "ביולוגיה" (שהיו בו דווקא הרבה כימיה ופיזיקה...), חוקי הטבע התחילו ללבוש עבורי צורה ולהסתדר בקשרים הגיוניים זה עם זה, ועם מה שאנחנו מכירים מהעולם בחוץ. אחר כך, בתיכון, פגשתי את הכימיה, הפעם בלי תחפושות, והתאהבתי. למדתי כל מה שיכולתי (וחשבתי שאני יודע כימיה...), אבל משהו עדיין היה חסר לי: תמיד רציתי לדעת מה אפשר לעשות עם הכימיה הזאת? איך אפשר להשתמש בה מחוץ למעבדה, בגדול? איך אוכל לגרום לדברים לקרות, לחומרים להשתנות, לתהליכים להתרחש? איך מפרידים שני חומרים זה מזה?

לכן לא התלבטתי (כמעט) לפני שבחרתי ללמוד הנדסה כימית- המקצוע שלוקח את הכימיה מחוץ למעבדה, ועוזר לתגובה הכימית להתרחש בתנאים הטובים ביותר: הכי יעיל והכי בטוח.מהנדסות ומהנדסים כימיים לומדים לשלוט בכל מרכיבי התהליך הכימי, מהכנת חומרי הגלם, דרך בקרת התגובה עצמה ועד הפרדת התוצרים זה מזה. בדרך, לומדים את הכימיה (זאת שלא גילו לנו בתיכון) והפיסיקה והמתמטיקה שמהנדסים טובים צריכים.

ניסוי במעבדה

בחרתי ללמוד הנדסה כימית גם כי רציתי ללמוד מה שנראה לי כמו מקצוע "אמיתי", כזה שלא קשור למעבדה, ויכול להיות מגוון ומשתנה: בסטארט-אפ ובמפעל גדול, בהיי-טק ובתעשייה ה"מסורתית", במשרד תכנון וגם במעבדה...

למה בחרתי ללמוד בטכניון? גם כי זה אחד המקומות היחידים שמלמדים הנדסה כימית בישראל, וגם כי זה בית הספר הטוב ביותר להנדסה בארץ.

חלק מדבריי הם חוכמה שבדיעבד: בניגוד לכל התוכניות המוקדמות, המשכתי ללמוד אחרי התואר הראשון, ועכשיו אני באמצע הדוקטורט (בשיתוף תוכנית האנרגיה של הטכניון) והמשכתי למחקר (כפוסט - דוקטורנט) במכון הטכנולוגי של שוויץ (ETH). גם זה משהו שמהנדסים ביוכימיים יכולים לעשות... בהצלחה!

פנו אלינו

פרופ' חבצלת ביאנקו-פלד |bianco@technion.ac.il  | 04-8293588
אור חייט | or.hayat@technion.ac.il | 04-8292820
chemeng.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב