ביולוגיה

למה ביולוגיה

ביולוגיה היא מדע החוקר את כלל תהליכי החיים עלי אדמות, החל מתהליכים מולקולריים המתרחשים באורגניזמים זעירים, דרך תהליכים התפתחותיים ומחלות בגוף האדם וכלה בקשרים בין האורגניזם לסביבתו. בהתאם, הפקולטה לביולוגיה כוללת כ-30 חוקרים המנסים להבין כיצד מתרחשים תהליכי החיים השונים. הם חוקרים, בין היתר, כיצד מתפתחת מחלת הסרטן, מהן תכונותיה של מערכת החיסון, איך צמחים ובעלי חיים מתפתחים, כיצד גנים מקנים שונות בין בני אדם ומה עומד מאחורי התפוצה העצומה של וירוסים וחיידקים כיום.

תחומי העיסוק  סטודנטים לביולוגיה במהלך ניסוי במעבדה

כפקולטה מדעית, הלימודים בפקולטה מכשירים אנשים חושבים, בעלי ידע מעמיק במגוון תחומים ביולוגיים.

בוגרי הפקולטה משתלבים במגוון מדהים של תחומים: אוניברסיטאות | מיזמי סטארט-אפ ביוטכנולוגיים | מערכות שמירת הסביבה | הגנת הטבע | מערכת החינוך | מכוני מחקר ופיתוח | בתי חולים ומעבדות רפואיות.

חשוב מכך, בגלל אופי הלימוד המעודד חשיבה, מחקר וסקרנות, רבים מבוגרי הפקולטה ממשיכים ללימודים מתקדמים יותר, לתואר שני ולדוקטורט. תלמידים אלה מובילים את חזית המחקר המדעי בארץ ומצעידים קדימה את הידע האנושי.

ביולוגיה בטכניון

פרופסור מוריס אייזן מסביר לשני סטודנטים את פעולת המולקולות בעזרת מודלים

הביולוגיה המודרנית מתבססת על ידע בינתחומי בנושאים כמו ביופיזיקה, ביואינפורמטיקה, ביולוגיה מבנית, ביוטכנולוגיה ורפואה. תחומים אלה נובעים מקשר צמוד בין ביולוגיה למדעים מדויקים, הנדסה ומחשבים. הימצאותה של הפקולטה לביולוגיה בליבו של הטכניון, מוסד המוביל את הארץ והעולם במדעים מדויקים, הנדסה ומחשבים, מאפשרים לפקולטה להיות כוח מוביל בתחומים אלה.

לסטודנטים יש את הסביבה העשירה והתומכת ביותר בארץ לרכישת ידע מתקדם בתחומים אלה ואפשרויות ההתפתחות שלהם הן בלתי מוגבלות. יתרה מכך, הפקולטה לביולוגיה מקדמת מסלולי לימוד בינתחומיים עם הפקולטות להנדסה כימית, לכימיה, למחשבים ולהנדסת חומרים. הבוגרים שלנו הם ללא ספק בוגרי הביולוגיה בעלי הבסיס המתקדם והמעמיק ביותר בארץ בתחומי הביולוגיה של המאה ה-21.

מהלך הלימודים

הלימודים בביולוגיה מקנים בסיס עמוק ורחב לכלל תחומי הביולוגיה העכשווית. תוכנית הלימודים בנויה על הקניית ידע בשלושה נדבכים.סטודנט מבצע ניסוי במעבדה
הנדבך הראשון - בסיס חזק מאוד במדעים המדויקים (מתמטיקה, פיזיקה וכימיה) שמאפשר הבנה מתקדמת ביותר של תהליכים ביולוגיים.
הנדבך השני - ידע מקיף בביולוגיה מולקולרית ותאית. ידע זה נרכש בעיקר בשנת הלימודים השנייה ומקנה לתלמידים הבנה של יחידת הבסיס הביולוגית, התא.
הנדבך השלישי - מגוון עצום של קורסי בחירה. הביולוגיה, יותר מכל מדע אחר, היא מדע הנוגע למגוון רחב של תחומים. עושר קורסי הבחירה המתקדמים מאפשר לסטודנטים להתמחות במהלך השנה השלישית בנושאים המעניינים אותם. הבסיס שניבנה בשנתיים הראשונות מוביל לכך שרמת ההבנה והחשיבה בקורסים אלה הנה גבוהה ביותר.

תוכנית למצטיינים בדגש מחקרי

מטרת התוכנית

תוכנית לימודים תלת-שנתית המיועדת לסטודנטים שסיימו שנה א בהצטיינות במסלולי הביולוגיה, המתעניינים במחקר. מטרת התוכנית היא הקניית בסיס בביולוגיה, כימיה, מתמטיקה ופיסיקה, והקניית כלים לגישה מחקרית כהכנה לתארים גבוהים וכן לתפקידי מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה הביוטכנולוגית והפרמצבטית.

העמידה בתוכנית המצטיינים מקנה לבוגריה, בנוסף לתואר הראשון, תעודת בוגר תוכנית לסטודנטים מצטיינים. הקבלה ללימודי תואר שני בפקולטה לביולוגיה (מותנה במציאת מנחה). כמו כן, הפקולטה לביולוגיה תעניק לחלק מהסטודנטים בתוכנית המצטיינים מימון שכר לימוד.

סטודנטים בעלי רקע מתאים מפקולטות אחרות בטכניון וממוסדות אקדמיים אחרים בארץ מוזמנים להגיש מועמדות לתוכנית.

תנאי קבלה

הצלחה בכל מקצועות החובה של השנה הראשונה בציון ממוצע של 88 ומעלה בסמסטר הראשון ובמועד א של הסמסטר השני וריאיון קבלה.

מהלך הלימודים

שמירה על ממוצע מצטבר שתואם ל-15% העליונים של הסטודנטים בפקולטה וריאיון מעקב. לסטודנטים יהיה  ליווי של המזרקה ברחבה שבין ביולוגיה לכימיהמנחה (חבר סגל) לאורך כל התואר.

הסטודנטים בתוכנית יבצעו שני קורסי פרויקט מחקר במסגרת המקצועות פרויקט מחקר למסלול מצטיינים ופרויקט מחקר בביולוגיה. העבודה הניסויית במעבדות במסגרת הפרויקטים תתקיים בסמסטר קיץ.

במסגרת קורסי הבחירה ניתן ללמוד קורסים מרשימות הבחירה של תואר ראשון ושל התארים המתקדמים בביולוגיה או מפקולטות אחרות באישור היועץ האישי של הסטודנט.  בנוסף, ניתן להתחיל לצבור נקודות לקראת 30 הנקודות הדרושות לתואר השני, מעבר לדרישות התואר הראשון.

תוכניות לימודים משותפות

בביולוגיה קיימים חמישה מסלולי לימודים משותפים עם פקולטות אחרות. כך ניתן לשלב קורסים מתחומים נוספים. הידע המצטבר שלכם במהלך התואר, יהיה עשיר ורחב.

התוכניות המשותפות

  1. ביוכימיה מולקולרית - תוכנית משותפת עם הפקולטה לכימיה.
  2. הנדסת חומרים וביולוגיה - תוכנית משותפת עם הפקולטה למדע והנדסה של חומרים.
  3. מדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה - תוכנית משותפת עם הפקולטה למדעי המחשב.
  4. הנדסה ביוכימית - תוכנית משותפת עם הפקולטה להנדסה כימית.
  5. הוראת ביולוגיה-מדעי הסביבה - תוכנית משותפת עם הפקולטה לחינוך למדע ולטכנולוגיה .

מחוויותיהם של הבוגרים

אביב שרון, בוגר המסלול לביולוגיה בטכניון בהצטיינות.אביב שרון, בוגר המסלול לביולוגיה

בחרתי ללמוד ביולוגיה כי לדעתי זה תחום מעניין. ממחקרים עולה שהביולוגיה היא המדע הפופולארי ביותר בקרב תלמידים ומבוגרים, ולא קשה לנחש מדוע. ביולוגים חוקרים מגוון רחב של תופעות, ממחלות כמו מלריה ועד לבסיס המוחי של למידה וזיכרון. הם משתוקקים להעמיק את ההבנה של העולם שסביבנו, מפענוח משמעות רצפי הדנ"א ועד לתופעות אקולוגיות המשפיעות על כל כדור הארץ. הם גם מגלים מנגנונים בטבע שאפשר לנצלם, בשינויים קלים, להמצאות וחידושים, החל מתרופות נגד סרטן ועד לדלקים ביולוגיים חדשים, שאולי, יום אחד, ניסע בעזרתם ממקום למקום.

כמוכם, גם אני שקלתי בכובד ראש כיצד התואר יפרנס אותי. עם הזמן השתכנעתי, שהתואר מעניק בסיס מדעי כה רחב, שאוכל תמיד להיעזר בו לעבודה במחקר, בתעשייה, בהוראה, במערכת הבריאות ועוד. בחלוף השנים הגעתי למסקנה שהביולוגיה מתפתחת כל כך מהר שהיקף הפיתוחים והיישומים הביולוגיים רק צפוי לגדול, ועמם יגדל גם ההיצע למשרות רבות המיועדות אך ורק לבעלי השכלה בתחום. 

ידעתי שביולוגיה אפשר ללמוד גם במקומות אחרים בארץ, אך בחרתי בטכניון בעיקר בגלל השם הטוב של המוסד, וכדי להמשיך את המסורת המשפחתית. בטכניון למדו גם אבא שלי ואחי הבכור. עם זאת, במהלך הלימודים גיליתי עוד כמה סיבות שלא יכולתי לדעת עליהן בתור מועמד, והייתי רוצה לחלוק אותן עמכם.

ראשית, קיבלתי הזדמנות ללמוד ביולוגיה מאוסף של מומחים, כל אחד בתחומו. כך, לדוגמה, בשנה א למדתי ביוכימיה אצל חוקר שמפתח בדיקת דם ביוכימית לאבחון סרטן בשלב מוקדם. בשנה ב למדתי מיקרוביולוגיה אצל איש סגל שחוקר מגוון רחב של סוגי חיידקים עלומים, שתכונותיהם הייחודיות היו נסתרות מהעין עד השנים האחרונות. המרצים, לא אחת, מביאים דוגמאות לתגליות האחרונות במדע, ומקשרים ישירות בין החומר הנלמד לבין הנעשה אצלם במעבדה, רמה מקצועית שקשה להשיג מחוץ לאוניברסיטאות המחקר ובמיוחד בטכניון.

הסיבה השנייה: בזכות ההתנסות המעשית במעבדה לאורך כל התואר, כגון: התבוננות בבעלי חיים כגון כרישים בסמסטר הראשון, דרך הכלאות הגנטיות בזבובי דרוזופילה בשנה ב ועד להנדסה גנטית בחיידקים בסמסטר האחרון. כחלק מהתואר, מקובל גם לעשות פרויקט מחקר מאמצע שנה ב ואילך. במסגרת הפרויקט, משתלבים במעבדת מחקר אמיתית, וצריך לתכנן ולבצע ניסויים כדי לענות על שאלה ביולוגית שאיש עוד לא חקר אותה. התוצאות עשויות להתגלגל לגילוי של דבר חדש במדע, וכן להתפתח בקלות לתואר שני ואף שלישי.

הסיבה השלישית היא היחס הנעים לסטודנטים מצד סגל הפקולטה, והנכונות לבוא לקראתנו. בתור נציג הסטודנטים, התרשמתי שלפקולטה אכפת מרמת ההוראה ומהיחס לסטודנטים,יש נכונות רבה לשתף פעולה עם נציגי הסטודנטים במיזמים שונים. מרצי הפקולטה נכונים לסייע בכל האופנים - אם בהבנת החומר, בהרחבה על נושאים מעניינים, הפניה למקורות מידע וסיוע בבעיות אקדמיות. כל זה בהחלט לא מובן מאליו באקדמיה ומוסיף המון לחוויית הלמידה.

לכן, לכל מי שרוצה ללמוד מדע שכל העת מתפתח ומשתנה, להתנסות במדע בידיים, ועם זאת לשהות בסביבה נעימה ותומכת, אמליץ בחום על הפקולטה לביולוגיה בטכניון.

פנו אלינו

 מרים קראוז | miriamk@technion.ac.il | 04-8294213 |biology.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"א