ביולוגיה

למה ביולוגיה

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

תחום מדעי החיים התפתח בממדי ענק בעשורים האחרונים ופרץ כל גבול אפשרי בשנתיים האחרונות. כיום אנו עוסקים בחקר ההקשרים שבין מערכות ביולוגיות שלמות, ניתוח מסדי נתונים ענקיים (מיליונים של נתוני דאטה במקביל) ברזולוציה מעמיקה בהרבה. הביולוגיה העכשווית בהגדרתה הפכה למדע של מערכות מורכבות ומבוססות טכנולוגיה.

גם היכולת לייצר גילויים והמצאות בתחום מדעי החיים התפתחה לאין שיעור. עדות חיה לכך התרחשה רק בשנתיים האחרונות בהן קהילת מדעי החיים הבינלאומית השכילה לפתח תרופה למגפת הקורונה (COVID) ב-9 חודשים בלבד. משימה שנחשבה פעם לבלתי אפשרית הפכה למציאות לנגד עינינו, ומתרחשת בזמן שיא.

סגל הפקולטה לביולוגיה מורכב מכ -30 חוקרים בכירים העומדים בראש מעבדות בחזית של תחומי הביולוגיה המודרנית. מעבדות אלו עוסקות הן במדע בסיסי והן במחקר המשלב אספקטים יישומיים, תוך פיתוח ושימוש של גישות ומתודולוגיות עדכניות ביותר. מחקרינו נוגעים במגוון שאלות בתחומי הביולוגיה והרפואה וכן בנושאים רב תחומיים כמו ביוכימיה, ביופיזיקה, ביו-אינפורמטיקה, חקר סרטן, אקולוגיה ועוד.

בנוסף, הפקולטה היא ביתם של מספר מרכזי מחקר מהמובילים בארץ, כדוגמת המרכז הלאומי לחלבונים, יחידת הגנומיקה הטכניונית, והמרכז הבין תחומי למדעי החיים וההנדסה ע״ש לורי לוקיי.

חברי הסגל של הפקולטה הם גם הגרעין של צוות ההוראה בלימודי התואר הראשון. לכן, תלמידי הפקולטה זוכים לקבל במהלך הלימודים שלהם ידע מתקדם ומעמיק בכלל תחומי הביולוגיה השונים. מכיוון שהמרצים עוסקים גם במחקר פעיל ועכשווי, תוכנית הלימודים שלנו מתעדכנת ומתפתחת כל הזמן, בהתאם להתקדמות המחקר בעולם.

ייחודיות הפקולטה

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

בסיס רחב ועמוק בביולוגיה ומדעים מדויקים - כך הימצאותה של הפקולטה בלב הטכניון, הקרבה והממשק לפקולטות ההנדסיות, מגוון החוקרים והסמיכות למרכזי המחקר בקמפוס, כל אלה מייצרים שיח בינתחומי ויקנו לכם כבוגרים יתרון יחסי מובהק, בבואכם להמשיך לתארים מתקדמים ועם צאתכם לתעשייה ולשוק העבודה.

חממה אקדמית, מחקרית וחניכה אישית - הפקולטה קולטת מספר קטן ואיכותי של סטודנטים מידי שנה, המסוגלים להתמודד עם תוכנית הלימוד הייחודית. הדבר מאפשר לנו להכיר את כולם ולסייע בהתמודדות עם תכנית הלימוד המאתגרת. כמו כן תלמידינו מעורבים בפעילויות חברתיות ומחקריות של הפקולטה ואנו רואים בהם שותפים מלאים בבניית חומרי הלימוד ותוכניות הלימודים.

מסלולי לימוד מובנים עם פקולטות אחרות - הסטודנטים שלנו נחשפים לפקולטות ההנדסיות המובילות בארץ ובעולם ויכולים ללמוד ממגוון הקורסים המוצעים בקמפוס. יתרה מכך, לפקולטה לביולוגיה יש מסלולי לימוד מובנים עם הפקולטות לכימיה, הנדסה כימית, הנדסת חומרים ומחשבים. שילובים אלה בין מדע וטכנולוגיה יקנו לכם את מירב הכלים להתמודד עם אתגרי המחר ומובילים למחקרים בינתחומיים חדשניים ופורצי דרך.

תעסוקה עם תום התואר

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

הפקולטה מכשירה אנשים חושבים, בעלי ידע מעמיק במגוון תחומים ביולוגיים. בוגרינו משתלבים במגוון רחב של תחומים: אוניברסיטאות | מיזמי סטארט-אפ ביוטכנולוגיים | מערכות שמירת הסביבה |הגנת הטבע | מערכת החינוך | מכוני מחקר ופיתוח | בתי חולים ומעבדות רפואיות | אנליזות ממוחשבות.

רבים מבוגרינו ממשיכים ללימודים מתקדמים יותר, לתואר שני ודוקטורט במוסדות מחקר בארץ ובחו"ל. תלמידים אלה הנם בין המובילים את חזית המחקר המדעי בארץ ומצעידים קדימה את הידע האנושי.

מסלולי הלימודים בפקולטה

בוגר בביולוגיה

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

המסלול הראשי של הפקולטה מקנה תואר "בוגר למדעים בביולוגיה". מסלול זה משלב בסיס ידע עמוק בתחומי המדעים המדויקים יחד עם הבנה רחבה של כלל תחומי הביולוגיה המודרנית. זהו מסלול ייחודי בארץ בשילוב בין המדעים המדויקים (מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב) לבין ביולוגיה, ובהתאם מיועד למועמדים שאוהבים ביולוגיה ויש להם יכולות גבוהות גם במדעים מדויקים. במסלול זה קיימת תכנית מצטיינים, והנבחרים להשתתף בה מקבלים פטור משכר הלימוד.

תוכנית הלימודים במסלול זה היא תלת-שנתית:

שנה א' - שנה זו מתמקדת בהקניית בסיס ידע חזק מאוד במדעים המדויקים (מתמטיקה, פיזיקה וכימיה) ולימוד קורסי בסיס בביולוגיה (אבולוציה, גנטיקה, ביוכימיה).
שנה ב' - השנה השנייה כוללת מגוון רחב של קורסי חובה בתחומי הביולוגיה המודרנית, הן ברמה המולקולרית והתאית והן ברמת האורגניזם השלם.
שנה ג' - השנה השלישית פנויה ללימוד קורסי בחירה, על פי עניינו של הסטודנט. לפקולטה מגוון רחב של קורסי בחירה מתקדמים, בכלל תחומי מדעי החיים. בנוסף, סטודנטים יכולים ללמוד קורסים מתוך המבחר המוצע על ידי פקולטות אחרות בטכניון.

תוכנית למצטיינים בדגש מחקרי

מטרת התכנית - מטרת התוכנית היא הקניית בסיס בביולוגיה, כימיה, מתמטיקה ופיזיקה, והקניית כלים לגישה מחקרית כהכנה לתארים גבוהים וכן לתפקידי מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה הביוטכנולוגית והפרמצבטית. תוכנית הלימודים למצטיינים מיועדת לסטודנטים שסיימו שנה א בהצטיינות במסלולי הביולוגיה, המתעניינים במחקר. תוכנית הלימודים היא תלת-שנתית.

יתרונות התוכנית - עמידה בתוכנית המצטיינים מקנה לבוגריה בנוסף לתואר הראשון, תעודת בוגר התוכנית לסטודנטים מצטיינים. סיום התוכנית מקנה קבלה אוטומטית ללימודי תואר שני בפקולטה לביולוגיה (מותנה במציאת מנחה). הפקולטה לביולוגיה תעניק לחלק מהסטודנטים בתוכנית המצטיינים מימון שכר לימוד.

תנאי הקבלה - הצלחה בכל מקצועות החובה של השנה הראשונה בציון ממוצע של 88 ומעלה בסמסטר הראשון ובמועד א של הסמסטר השני וריאיון קבלה.

מהלך הלימודים - סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

שמירה על ממוצע מצטבר שתואם ל-15% העליונים של הסטודנטים בפקולטה וריאיון מעקב. לסטודנטים יהיה ליווי של מנחה (חבר סגל) לאורך כל התואר.

הסטודנטים בתוכנית יבצעו שני קורסי פרויקט מחקר במסגרת המקצועות פרויקט מחקר למסלול מצטיינים ופרויקט מחקר בביולוגיה. העבודה הניסויית במעבדות במסגרת הפרויקטים תתקיים בסמסטר קיץ.

במסגרת קורסי הבחירה ניתן ללמוד קורסים מרשימות הבחירה של תואר ראשון ושל התארים המתקדמים בביולוגיה או מפקולטות אחרות, באישור היועץ האישי של הסטודנט. בנוסף, ניתן להתחיל לצבור נקודות לקראת 30 הנקודות הדרושות לתואר השני, מעבר לדרישות התואר הראשון.

סטודנטים בעלי רקע מתאים מפקולטות אחרות בטכניון, וממוסדות אקדמיים אחרים בארץ, מוזמנים להגיש מועמדות לתוכנית זו.

תוכניות לימודים משותפות

תוכניות הלימודים המשותפות מקנות ידע בינתחומי ויכולות ייחודיות. לבוגרי התוכניות הללו יש אפשרות להשתלב בתחומים שבהם הידע המשולב שלהם הוא יתרון מנצח. הידע המצטבר שלכם במהלך התואר יהיה עשיר ורחב. הם גם יכולים לעסוק בכל אחד מתחומי הידע שרכשו בדומה לכל הבוגרים מכל אחת מהפקולטות האחרות.

בביולוגיה קיימים ארבעה מסלולי לימודים משותפים עם פקולטות אחרות והן:

  1. ביולגיה וכימיה (דו-חוגי) - תוכנית משותפת עם הפקולטה לכימיה.
  2. הנדסה ביוכימית - תוכנית משותפת עם הפקולטה להנדסה כימית.
  3. הנדסת חומרים וביולוגיה - תוכנית משותפת עם הפקולטה למדע והנדסה של חומרים.
  4. מגמה במדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה - תוכנית משותפת עם הפקולטה למדעי המחשב.

תחומי המחקר

בפקולטה לביולוגיה משתלבים סטודנטים לתארים גבוהים (מוסמך ודוקטור) וכן סטודנטים מצטיינים בשנת הלימודים השלישית לתואר הראשון (בוגר) במחקר הנערך במעבדות הפקולטה.

נושאי מחקר נבחרים

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

נוירוביולוגיה ומדעי המח
גנטיקה מולקולרית והנדסה גנטית
ביואינפורמטיקה וביולוגיה חישובית
ביולוגיה התפתחותית
חקר הסרטן ופיתוח תרופות
תאי גזע ושיקום רקמות
אקולוגיה מיקרוביאלית
ביוכימיה וביופיזיקה
גנומיקה ופרוטאומיקה

אפיגנטיקה

בוגרים מספרים

פנו אלינו

 מרים קראוז |  miriamk@technion.ac.il |  04-8294213 |  biology.technion.ac.il  

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב