הנדסה כימית

 

התעשייה הכימית

פרופסור חוסאם חייק בהצגת ננו-חלקיק

התעשייה הכימית בישראל ובעולם מייצרת אלפי מוצרים הדרושים לחיים המודרניים. המהנדסים הכימיים הם אנשי המפתח של התעשייה הכימית על כל ענפיה ופעילויותיה. דרישת השוק למהנדסים כימיים מגוונת ביותר. כל תעשייה המתבססת על ייצור וטיפול בחומרים זקוקה לבוגרי הנדסה כימית כמהנדסי תכנון, תהליך ובקרה.

הפקולטה להנדסה כימית מכשירה מדי שנה כ- 100 מהנדסים ומעניקה להם את הבסיס הרחב ביותר בתחומי ההנדסה, הכימיה והביוכימיה.

אפשרויות תעסוקה

בשנים האחרונות מספר רב של בוגרינו מועסק בתעשיית המיקרואלקטרוניקה | בתעשיית הגז והאנרגיה | בתעשיית הביוטכנולוגיה | בתעשיית המזון | בתעשיית התרופות | בתעשיית הפטרוכימיה | בתעשיית המחצבים | בתעשיות הביטחוניות.

הכשרתם הרחבה של המהנדסים הכימיים מאפשרת להם אף לעסוק בתחומים לא שגרתיים כמו: פתרון בעיות זיהום אוויר ומים | פיתוח מקורות אנרגיה חדשים | התפלת מים | יישום תעשייתי של תהליכים ביוטכנולוגיים וננוטכנולוגיים.

מגמות הלימוד

הסטודנטים יכולים לבחור אחת מבין חמש מגמות:

  1. מגמה כללית
  2. מגמה לחומרים בהנדסה כימית
  3. מגמה לטכנולוגיות סביבתיות
  4. מגמה להנדסת תהליכים ביוכימיים
  5. מגמה להנדסה כימית כמותית

קורסי החובה זהים בכל המגמות, ונותנים רקע כללי מקיף במקצוע. לכן בחירה במגמה כלשהי, אינה מציבה מגבלות כלשהן על המהנדסים הבוגרים.

המגמות נועדו להקל על הסטודנטים בבחירת כיוון הנראה להם מעניין יותר מלכתחילה. מילוי דרישות הלימודים של כל מגמה מצוין באישור נפרד אשר ניתן לסטודנטים בתום הלימודים.

תוכנית לימודים משותפת

הנדסה ביוכימית היא מסלול לימודים משותף לפקולטה להנדסה כימית ולפקולטה לביולוגיה.

מחוויותיהם של הבוגריםנעמה קויפמן, בוגרת הפקולטה להנדסה כימית בטכניון. סטודנטית לתואר שני בתכנית לננו-טכנולוגיה וננו-מדעים ומתרגלת בפקולטה.

נעמה קויפמן, בוגרת המסלול להנדסה כימית בטכניון. כיום מנהלת המרכז למיקרוסקופיית אלקטרונים של חומרים רכים בפקולטה להנדסה כימית בטכניון.

זמן רב התחבטתי בשאלה מה אעשה כשאגדל. בוקר אחד, במהלך השירות הצבאי, כשחיכיתי לרכבת הכתה בי ההבנה שאני רוצה להיות מהנדסת. ההחלטה התגבשה בהסתכלות על חיי, על הדברים שמעניינים אותי ותהליך פתרון הבעיות שליווה אותי במהלך חיי הקצרים עד אותו רגע, הבנתי שזה הדבר הנכון. בתיכון אהבתי כימיה, אבל רציתי מקצוע שלוקח את הכימיה מהמעבדה אל העולם האמיתי, תואר שבעזרתו אוכל לרכוש מקצוע ולמצוא עבודה מיד אחרי תואר ראשון, כך מצאתי את הפקולטה להנדסה כימית.

החלטתי שאם אני הולכת ללמוד הנדסה כדאי לעשות את זה במוסד הטוב ביותר בארץ במקצועות ההנדסה, הטכניון. לשמחתי הרבה, זה גם המוסד היחיד בארץ שידע לתרגם את תעודת הבגרות הבינלאומית שלי (IB) לממוצע בגרות ישראלית והסכים לחשב לי ציון סכם. תהליך זה אפשר לי להתקבל ללא השלמות ודרישות יוצאות דופן.

בפעם הראשונה שהגעתי אל הטכניון, בכדי להירשם ולהתרשם, התפעלתי מהריאה הירוקה בה הוא שוכן. קריית הטכניון, היא קמפוס רחב ידיים ומוריק, מלאה בפינות חמד נעימות ופורחות. קיוויתי שגם ברגעי לחץ וקושי, הסביבה הירוקה והיפה הזו תרגיע אותי. במהלך שנות לימודיי בטכניון מצאתי את עצמי לא פעם מטיילת בצל העצים ולוקחת נשימה להירגע מעט מלחץ הלימודים.

הפקולטה להנדסה כימית היא מקום מצוין ללמוד בו, מקום שבו מושם דגש רב על איכות ההוראה וההשקעה בסטודנטים. דלתם של המרצים והמתרגלים פתוחה וניתן לפנות אליהם בשאלות בכל עת והאווירה הסטודנטיאלית נעימה וידידותית. הלימודים בהחלט שמים דגש על הקניית כלים למהנדסי תהליך (מהנדסים כימיים) שיכולים להשתלב בשוק העבודה במגוון רב של תחומים..

לאחר סיום התואר הראשון ובניגוד לתכנוניי בתחילת הלימודים, החלטתי להמשיך לתואר גבוה. סיימתי תואר שני ולאחר מכן גם דוקטורט, תחת הנחייתו של פרופ' ישעיהו (אישי) טלמון, עם התמחות בתחום של מיקרוסקופיית אלקטרונים של חומרים רכים. תאריי המתקדמים כללו עבודה עם מכשור מתקדם כדי לתרום לפיתוחם של שיטות איפיון חשובות בתחום מיקרוסקופיית האלקטרונים. אני לא היחידה שמעידה שהפקולטה היא כמו בית שתמיד נעים להגיע אליו. זו אחת הסיבות שבחרתי להישאר בה ולנהל את המרכז הטכניוני למיקרוסקופיית אלקטרונים של חומרים רכים. זהו תפקיד מאתגר ומרתק שמשלב את תחומי ההתמחות המקצועיים שלי יחד עם מתן שירותים ושיתופי פעולה עם עמיתים מהטכניון, מהאקדמיה ומהתעשייה.

ראיונות וכתבות

ראיון עם פרופ' אבי שרודר

 

פנו אלינו

פרופ' חבצלת ביאנקו-פלד | bianco@technion.ac.il | 04-8293588
אור חייט | or.hayat@technion.ac.il | 04-8292820
chemeng.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב