מדעי המחשב – ליהנות מכל העולמות

מדעי המחשב – מה זה בעצם

מדעי המחשב , מצד אחד, הוא כיום תחום מדעי מרכזי המשמש בסיס לכלל המדעים ומשתף פעולה עם כל תחומי ההנדסה והמדע, ומצד שני הוא גם תחום הנדסי בו מבוצע פיתוח מוצרים מתקדמים. שימושי המחשב מגיעים לכל מכשיר בו אנחנו משתמשים, החל מטלפונים חכמים שהינם למעשה מחשבים שיודעים גם לטלפן, דרך כלי הרכב בהם אנו נוהגים אשר נשלטים על ידינו לא מעט באמצעות מחשבים, אשר בעתיד הלא רחוק אף יחליפו את רוב פעולותיו של הנהג, וכלה באפליקציות כגון הצפנה, עיבוד תמונה, רובוטיקה, תקשורת מחשבים, תוכנה ועוד. תוכניות הלימודים מכינות את הבוגרים למחקר אקדמי, לפיתוח מערכות תוכנה גדולות, ולמנהיגות בתעשייה. הן שמות דגש על הענקת בסיס חזק, רקע מדעי נרחב, והבנה מעמיקה של התחום, אשר ישמשו את הבוגרים במשך שנים רבות ויאפשרו להם להתמודד עם האתגרים אשר יעמדו בפניהם בפעילות העתידית באקדמיה או בתעשיית ההיי-טק.

הפקולטה למדעי המחשב

מדעי המחשב בטכניון

הפקולטה למדעי המחשב בטכניון היא הוותיקה בישראל ומהגדולות והטובות בעולם, עם למעלה מ-50 חברי סגל, מעל 1800 סטודנטים לתואר ראשון במסלולים השונים של הפקולטה, ומעל 250 משתלמים לתואר שני ושלישי. גודל הפקולטה ומגוון המסלולים מאפשרים לפקולטה לספק השכלה נרחבת ואפשרויות רבות לסטודנטים לבחור ולהתמקד בתחומים המעניינים אותם. על-פי דו"ח של ועדות הערכה בינלאומיות בשנים 2018, 2008 ו- 2000, הפקולטה למדעי המחשב בטכניון היא פקולטה מובילה בקנה מידה עולמי במדעי המחשב, בעקביות מזה 25 שנה. על-פי דו"ח ועדת הערכה של המועצה להשכלה גבוהה, תוכנית הלימודים הנה ברמה הגבוהה ביותר.

מטרת המסלול למדעי המחשב היא לחנך מדענים ומהנדסים מעולים, להעניק להם ידע בסיסי רב ומעמיק וכושר הנדסי לפתח יישומים ניהוליים וטכנולוגיים, כך שיוכלו להנהיג את התעשיות עתירות המדע בהווה ובעתיד. לשם כך הפקולטה מקבלת את המצטיינים שבין המועמדים ללימודים, מקפידה על רמת לימודים גבוהה, ומקנה לסטודנטים ידע רחב ומעמיק שיאפשר להם לפעול שנים רבות בתחומי המחשב המתפתחים.

הפקולטה שוכנת במרכז הקמפוס בבניין חדיש ומשוכלל, הכולל רשת תקשורת אלחוטית לנוחות הסטודנטים, כיתות ואולמות הרצאה המצוידים במערכות מולטימדיה מהמתקדמות ביותר, ספרייה חדישה המשמשת כמרכז לימוד מודרני, מעבדות מתקדמות להוראה ולמחקר, מגוון של מרחבי לימוד, מרכז רב-תכליתי רחב היקף המאפשר סביבת לימודים מודרנית, ובית קפה. הפקולטה משקיעה רבות ברווחת הסטודנטים ובציוד המחשוב בו הם משתמשים, ורק לאחרונה קיבלה תרומת ענק לצורך שמירה על רמת ציוד המחשוב המשמש את הסטודנטים.

המרפסת של הפקולטה למדמח

צפו בסרטון על הפקולטה למדעי המחשב

סטודנטיות בפקולטה

הפקולטה למדעי המחשב רואה חשיבות עליונה בהרחבת נוכחות והשפעה של נשים בהיי-טק. בין השאר, שלחה הפקולטה בשנים האחרונות סטודנטיות לכנסים בינלאומיים בחו"ל. כמו כן, מדי שנה נבחרות סטודנטיות מהפקולטה (לתארים ראשון, שני ושלישי) כפיינליסטיות וכזוכות במלגת אניטה בורג של Google  העולמית לעידוד סטודנטיות מצטיינות. במשך השנה מתקיימות בפקולטה פעילויות ייעודיות לנשים במדעי המחשב.

תחומי עיסוק ואפשרויות תעסוקה

לימוד מדעי המחשב פותח בפני הבוגרים מגוון אפשרויות תעסוקה: השתלבות כמהנדסים בתעשיית ההיי-טק, ניהול פרויקטים, יזמות, שיווק, הדרכה והוראה, מחקר הן במדעי המחשב והן בתחומים מדעיים, הנדסיים ומנהליים רבים. בירידי התעסוקה בטכניון עומד הביקוש לבוגרי הפקולטה במקום הראשון.

תעשיית ההיי-טק הסובבת את הטכניון מקיימת באופן קבוע "ימי זרקור" בבניין הפקולטה, בהם החברות המובילות בתעשייה הישראלית והעולמית מחפשות עובדים, החל מסטודנטים בשנתם השנייה ללימודים וכלה בבוגרי הפקולטה.

אוניברסיטאות מובילות בעולם מתייחסות לבוגרי הפקולטה בעדיפות גבוהה לקבלה ללימודי תואר שני ושלישי, ובוגרי הפקולטה משמשים כחברי סגל באוניברסיטאות בארץ ובאוניברסיטאות מובילות בעולם.

בוגרי הפקולטה פרושים בתעשיית ההיי-טק הישראלית והעולמית, כולל בדרגות בכירות ביותר בחברות ענק בינלאומיות, והמצאותיהם של בוגרי הפקולטה משרתות כל משתמש מחשב בעולם באופן יומיומי.

הביקוש בשוק התעסוקה לבוגרי מדעי המחשב

הפקולטה למדעי המחשב

מסלולי לימודים ומגמות

מדעי המחשב הוא תחום רחב, ולכן הפקולטה מציעה מספר רב של מסלולי לימוד ומגמות ייחודיות.

מסלולי לימודים כלליים במדעי המחשב

קיימים שני מסלולי לימודים כלליים: מסלול תלת-שנתי ומסלול ארבע-שנתי. מסלולים אלה מיועדים לסטודנטים המעוניינים במגוון התחומים של מדעי המחשב: לימודי תוכנה וחומרה, תכנון מחשבים ויישומיהם, בינה מלאכותית, תיאוריה של מדעי המחשב ועוד.

מגמה למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה

במסגרת המסלול הארבע-שנתי ניתן לבחור גם במגמה למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה. האחריות האקדמית ללימודים במסלול זה משותפת לפקולטה למדעי המחשב ולפקולטה לביולוגיה.
מטרת המגמה היא להכשיר בוגרים שיוכלו להשתלב ולהוביל תעשיות ביואינפורמטיקה, וכן בוגרים שיוכלו להמשיך ללימודים מתקדמים המשלבים הבנה במדעי החיים ובמדעי המחשב. תוכנית הלימודים מקנה ידע נרחב במגוון התחומים של מדעי המחשב וכן ידע בסיסי בביולוגיה מולקולרית ותאית, בהתמקדות בביולוגיה חישובית וכלי תוכנה ומערכות ביואינפורמטיקה.
מסיימי המגמה יקבלו תואר ארבע-שנתי במדעי המחשב. המגמה תירשם בגיליון הציונים של הסטודנטים עם סיום התואר.
קבלת סטודנטים חדשים למסלול זה אפשרית לסמסטר א בלבד.

מגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבות

במסגרת המסלול הארבע-שנתי ניתן גם לבחור במגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבות. מטרת תכנית זו היא להכשיר בוגרים ששטח התמחותם הוא באבטחת סייבר. המגמה מעניקה לבוגריה רקע רחב במדעי המחשב תוך העמקה בתיאוריה ובמעשה של אבטחת העולם הדיגיטלי. מסיימי המגמה יקבלו תואר מוסמך למדעים במדעי המחשב (B.Sc.). המגמה תירשם בגיליון הציונים של הסטודנטים עם סיום התואר.
קבלת סטודנטים חדשים למגמה זו אפשרית לסמסטר א בלבד.

המגמה ללמידה וניתוח מידע 

במסגרת המסלול התלת-שנתי ניתן לבחור גם במגמה ללמידה וניתוח מידע. מטרת מגמה זו היא להכשיר מהנדסים ששטח התמחותם הוא באיסוף, עיבוד וניתוח מידע ואותות, וחקר שיטות ואלגוריתמים בתחומים אלו. המגמה מתמקדת בעקרונות של טיפול במידע והפקת תכנים ממנו על ידי כלים בעיבוד אותות, הסקה סטטיסטית ולמידה חישובית. המגמה מעניקה לבוגרים רקע רחב במדעי המחשב, ומוסיפה על כך העשרה מתמטית, וקורסים המתמחים במידע - איסופו, עיבודו, למידה ממנו ועוד. מסיימי המגמה יקבלו תואר תלת-שנתי במדעי המחשב. המגמה תירשם בגליון הציונים של הסטודנטים עם סיום התואר.

סטודנטים במסלול הכללי הארבע-שנתי ובמסלול להנדסת תוכנה יהיו גם הם זכאים לרישום המגמה בגיליון הציונים, בנוסף על התואר הארבע-שנתי, בתנאי שיעמדו בדרישות ובמכסת הנקודות להשלמת התואר במסלול הרגיל אליו הם רשומים, ובנוסף ישלימו את הדרישות הייחודיות (חובה וליבה) למגמה ללמידה וניתוח מידע.

קבלת סטודנטים חדשים למגמה זו אפשרית לסמסטר א בלבד.

המסלול להנדסת תוכנה 

מטרת המסלול להנדסת תוכנה היא להכשיר מהנדסים ששטח התמחותם הוא מערכות תוכנה גדולות. המסלול מכשיר מהנדסים במגוון של אופני תכנות ובטיפול שיטתי בפעולות הניתוח, התכן, היישום, הבדיקה, האימות, התחזוקה, ההערכה וההסבה של תוכנה. המסלול מעניק לבוגריו רקע רחב במדעי המחשב היישומיים והתנסות מעמיקה ביצירת תוכנה ושימוש בכלים מתקדמים להנדסת תוכנה.

המסלול להנדסת מחשבים

מסלול לתואר מוסמך למדעים בהנדסת מחשבים המקנה תואר מהנדס. המסלול מנוהל בשיתוף עם הפקולטה להנדסת חשמל. המסלול מעניק לסטודנטים רקע רחב הן בחומרה והן בתוכנה ומכשיר אותם כמהנדסים ששטח התמחותם הוא תכנון, בנייה ותכנות של מחשבים ומערכות אלקטרוניות מבוססות מחשב.

תוכניות לימודים משותפות

הפקולטה מציעה גם שלושה מסלולי לימודים בשיתוף עם פקולטות אחרות.

  1. מדעי המחשב ומתמטיקה מסלול משותף לפקולטות למדעי המחשב ולמתמטיקה המיועד לסטודנטים בעלי סכם גבוה במיוחד. מסלול קבלה ישיר שיש להירשם אליו בנפרד.
  2. מדעי המחשב ופיזיקה מסלול משותף לפקולטות  למדעי המחשב ולפיזיקה המיועד לסטודנטים בעלי סכם גבוה במיוחד. מסלול קבלה ישיר שיש להירשם אליו בנפרד.
  3. רפואה ומדעי המחשב (תואר כפול) מסלול לימודים משותף לפקולטות לרפואה ולמדעי המחשב המיועד לסטודנטים מצטיינים בעלי סכם גבוה במיוחד. מטרת המסלול היא להכשיר בוגרים בעלי ידע מעמיק הן במדעי המחשב והן ברפואה, שיוכלו להשתלב ולהוביל בכל אחד מהתחומים בנפרד ובשטחי המחקר, הפיתוח והתעשייה הדורשים ידע בשניהם. משך הלימודים לתואר הכפול הוא חמש שנים (לא כולל החטיבה הקלינית וסטא'ז). התוכנית מיועדת לסטודנטים שהתקבלו ישירות ללימודי רפואה ומעוניינים ללמוד בנוסף תואר במדעי המחשב.

קיימות בטכניון תוכניות נוספות המעניקות ידע חלקי במדעי המחשב ובתוכנה אשר ניתנות על ידי פקולטות אחרות ללא השתתפות הפקולטה למדעי המחשב. האחריות על מסלולים אלה היא בלעדית של אותן פקולטות.

תוכניות למצטיינים

תוכנית מצטיינים של הפקולטה - סמב"ה

במסגרת עידוד המצוינות, הפקולטה מקיימת תוכנית מצטיינים פקולטית (סמב"ה) התומכת במלגות לסטודנטים מצטיינים בלימודי הסמכה. התוכנית מיועדת לכלל הסטודנטים הרשומים בפקולטה, בכל המסלולים, כולל המסלולים המשותפים עם פקולטות אחרות.

תוכנית מצוינות במדעי המחשב - לפידים

תוכנית מצוינות, בתמיכה ומעורבות של חברות מובילות בתעשייה, המיועדת להכשיר בוגרים מצטיינים במדעי
המחשב, בעלי מנהיגות וכישורים יוצאי דופן בתחום היזמות ו\או הניהול, אשר עתידים להשתלב בתעשייה בתפקידים מובילים.
על המשתתפים בתוכנית לעמוד בכל דרישות הלימודים באחד ממסלולי הלימודים (כולל תוכניות משולבות), ללמוד קורסים אחדים בתחום היזמות והניהול, וכן להשתתף בפעילויות  בחסות חברות היי-טק מובילות. משתתפי התוכנית זכאים לתנאים מיוחדים, ובפרט ליווי של חבר סגל, פטור משכר לימוד ומלגה חודשית. לרשות הסטודנטים בתכנית חלל לימודים ייעודי חדיש. 

תוכנית מצוינות במדעי המחשב - מנהיגות אקדמית

הפקולטה למדעי המחשב החלה בהפעלת תכנית מצוינות פקולטית חדשה, ״מנהיגות אקדמית.״  התכנית מטפחת סטודנטים בעלי פוטנציאל לקריירה אקדמית כחברי סגל עתידיים באוניברסיטאות. המיון שם דגש על התכונות החשובות להצלחה כחבר סגל: מצוינות בלימודים, תשוקה למדע ולמחקר, ויכולת להניע צוות מחקר. על המשתתפים בתוכנית לעמוד בכל דרישות הלימודים באחד ממסלולי הלימודים (כולל תוכניות משולבות), להשלים את הקורס "מבוא למחקר פקולטי במדעי המחשב", בניית הצעת מחקר מאושרת למגיסטר בהנחיית חבר סגל, ובנוסף להשלים שלושה קורסים מתקדמים, בנושא תכנית המחקר, מעבר לדרישות מסלול הלימודים ובאישור הרכז האקדמי של התכנית. משתתפי התוכנית זכאים לתנאים מיוחדים, ובפרט ליווי של חבר סגל, פטור משכר לימוד ומלגה חודשית.

תוכנית מצוינות להנדסת תוכנה מוגברת ותוכנית פסגות-תוכנה לעתודאים מצטיינים

תוכנית מצוינות בהנדסת תוכנה שמטרתה העיקרית להכשיר את מובילי המחקר והפיתוח העתידיים בתעשייה עתירת הטכנולוגיה ובמערכת הביטחון. המשתתפים בתוכנית מסיימים את כל דרישות הלימודים לתואר ראשון (מוסמך) בהנדסת תוכנה ורוב הקורסים הנדרשים לתואר שני (מגיסטר) במהלך ארבע שנות הלימוד.

מהלך הלימודים

הנרשמים למסלול למדעי המחשב יכולים לבחור במהלך הלימודים בין תוכניות הלימודים הבאות: מדעי המחשב תלת-שנתי | מדעי המחשב ארבע-שנתי | הנדסת תוכנה | הנדסת מחשבים | המגמה ללמידה וניתוח מידע | המגמה למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה | מגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבות
(ראו גם את תוכניות הלימודים המשותפות המפורטות מעלה).

מגמת התמחות משנית בחישוב קוונטי

הפקולטה למדעי המחשב מציעה גם תכנית העשרה מדעית לתחום המחשבים הקוונטים והאינפורמציה הקוונטית. בכל תכניות הלימוד בפקולטה ניתן להוסיף את ההתמחות המשנית. המגמה מכילה שישה קורסים הניתנים כחלק מקורסי הבחירה והחובה בפקולטה במסלולים השונים, והשלמתה מחייבת ארבע נקודות מעבר לתואר הרגיל.

תוכניות הלימודים כוללות מגוון רחב של נושאים

תורת החישוביות | אלגוריתמים וסיבוכיותם | צפינה וקריפטוגרפיה | למידה חישובית | בינה מלאכותית | עיבוד שפות טבעיות | ראייה ממחושבת | עיבוד תמונות | גרפיקה ממוחשבת | גיאומטריה חישובית | רובוטיקה ואוטומציה | הנדסת תוכנה | קומפילציה | אימות פורמלי של מערכות תוכנה וחומרה | שפות תכנות | עיבוד נתונים ומערכות הפעלה | ארכיטקטורה של מחשבים | רשתות מחשבים ואינטרנט | אלגוריתמים מקבילים ומבוזרים | לוגיקה במדעי המחשב | רשתות עצביות | ביולוגיה חישובית | חישוב וקריפטוגרפיה קוונטיים | מסדי נתונים | תכנות מקבילי ומבוזר | רשתות מיון ניתוב | תכנון גיאומטרי | מתמטיקה שימושית | אלגוריתמים נומריים | אופטימיזציה והתמחויות יישומיות - הנדסיות ומדעיות.

תוכניות הלימודים בנויות משלושה רבדים:

הרובד הראשון הנלמד בשלושת הסמסטרים הראשונים, מקנה ידע בסיסי במקצועות היסוד: מתמטיקה, פיסיקה, יסודות התכנות ועוד.
הרובד השני כולל מקצועות חובה של הפקולטה. במסלול ההנדסי המשותף מקצועות החובה כוללים גם קורסים מתוך תוכניות הלימודים של הנדסת חשמל.
במגמה למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה מקצועות החובה כוללים גם קורסים מהפקולטה לביולוגיה.
בתוכנית המשולבת במתמטיקה ומדעי המחשב נכללים קורסים מתקדמים במתמטיקה.
בתוכנית המשולבת  בפיזיקה ומדעי המחשב נכללים קורסים מתקדמים בפיזיקה.
ברובד זה מקבלים הסטודנטים ידע בסיסי בכל אחד מתחומי ההתמחות של הפקולטה, ובדרך זאת מבטיחה הפקולטה שלכל בוגריה יהיה רקע רחב ולא מוגבל לתחום התמחות צר.
ברובד השלישי של תוכניות הלימודים נמצאים מקצועות הבחירה, אשר בהם מתמחים הסטודנטים בצורה מעמיקה יותר בנושאים המעניינים אותם. כמו כן, הסטודנטים מבצעים במסגרת לימודיהם פרויקטים בחלק מהמעבדות, ועל ידי כך רוכשים ניסיון מעשי בשטחם.

הבניין של הפקולטה למדעי המחשב

הפקולטה לטובת הסטודנטים

בפקולטה למדעי המחשב לא רואים רק מחשבים, אלא קודם כל - בני אדם. זה מתבטא בשיתוף פעולה עם נציגי אגודת הסטודנטים, יוזמים פעילויות חברתיות, שולחים סטודנטיות לכנס בינלאומי בארה"ב, ומטיסים סטודנטים לתחרות תכנות בינלאומית באירופה. ידוע במיוחד יום סגל-סטודנטים השנתי, בו הסגל והסטודנטים משתפים פעולה באירוע חברתי גדול הנערך בבניין הפקולטה, ובין השאר סגל הפקולטה מחלק קרחונים ובירה לסטודנטים, משתתף איתם בפעילויות נגינה, משחקים ועוד.

מרכז רב תכליתי

מחוויותיהם של הבוגרים

נופר, סטודנטית לתואר דוקטור בפקולטה למדעי המחשב, ובוגרת תואר ראשון במסלול מדעי המחשב כללי.בוגרת פקולטה למדעי המחשב
תמיד התעניינתי בהרבה תחומים, והבחירה מה ללמוד לא היתה פשוטה. ניסיתי לחשוב על תחומים שנשמעים לי מעניינים, והתחלתי להשוות אותם אחד לשני ולנסות לדמיין במה אהנה יותר לעסוק. החלטתי שאני רוצה ללמוד משהו שייתן לי מקצוע שבו אני יכולה ליצור מעצמי. בחרתי במדעי המחשב כי זה נראה לי תחום מעניין ורחב, בתוכו אוכל בעתיד למצוא עיסוק שיעניין אותי. למען האמת, היום אני נהנית לעשות מחקר תאורטי במדעי המחשב, למרות שלא חשבתי על זה כאפשרות כשהתחלתי ללמוד. למעשה, לא לגמרי הבנתי מה זה ״מדעי המחשב״ חוץ מתכנות. מתעסקים כאן בפתרון בעיות, והמחשב הוא רק כלי. ״הנדסת חישובים״ הוא אולי שם שמתאר טוב יותר את מה שאני רואה כאן. הבחירה בטכניון היתה טבעית בשבילי, מכיוון שגדלתי בצפון, הכרתי את הטכניון, וידעתי שהרמה פה גבוהה.
הסמסטר הראשון היה קשה, וההנאה שלי גברה עם הזמן במהלך הלימודים. לאורך הסמסטרים, סיגלתי לעצמי דפוסי עבודה מוצלחים ורגועים יותר, ויצרתי לי סביבה חברתית שמתאימה לי. ניצלתי את הסכם חילופי הסטודנטים של הטכניון עם אוניברסיטת טורונטו כדי לבלות סמסטר חווייתי בחו״ל. שם ניסיתי אימפרוב (אלתור תיאטרון) בפעם הראשונה. כשחזרתי לארץ, הקמנו כאן את ״אימפרוב טכניון״, ושם מצאתי מקום חברתי מצחיק ומשחרר שמלווה אותי עד היום. בתכנית המצוינים הפקולטית ״לפידים״ הכרתי אנשים שאני אוהבת. בזכותם נרשמתי לקורס תכנות תחרותי, בו פותרים בצוות בעיות בשימוש בשיטות תאורטיות שנלמדו בקורסי ליבה של הפקולטה. זה היה הקורס הכי כיפי שלקחתי בתואר, אפילו בלי העובדה שבסיומו נסעתי עם הצוות שלי לפורטוגל לייצג את הטכניון בתחרות בינלאומית. בסוף התואר הראשון היה לי טוב פה גם אישית וגם מקצועית, ולכן בחרתי להישאר לתואר שני ולאחריו גם לדוקטורט.
טיפ שלי: תנו לעצמכם זמן קבוע לפעילויות שאתם אוהבים. גם ככה אי אפשר לעבוד כל הזמן (לא בצורה יעילה לפחות). זה גם יגרום לכם לעבוד טוב יותר בזמן שמיועד ללימודים, וגם תרוויחו זמן איכות.

פנו אלינו

חווה שמיר, דורית אסא ואורטל אמסלם | 04-8294344, 04-8294316, 04-8292206 |  ugoffice@cs.technion.ac.il | cs.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תש"ף