מדעי המחשב – ליהנות מכל העולמות

כיצד לבחור מסלול לימודים

לעצות שימושיות לבחירת מסלול לימודים הקליקו.

מדעי המחשב – מה זה בעצם

מדעי המחשב , מצד אחד, הוא כיום תחום מדעי מרכזי המשמש בסיס לכלל המדעים ומשתף פעולה עם כל תחומי ההנדסה והמדע, ומצד שני הוא גם תחום הנדסי בו מבוצע פיתוח מוצרים מתקדמים. שימושי המחשב מגיעים לכל מכשיר בו אנחנו משתמשים, החל מטלפונים חכמים שהינם למעשה מחשבים שיודעים גם לטלפן, דרך כלי הרכב בהם אנו נוהגים אשר נשלטים על ידינו לא מעט באמצעות מחשבים, אשר בעתיד הלא רחוק אף יחליפו את רוב פעולותיו של הנהג, וכלה באפליקציות כגון הצפנה, עיבוד תמונה, רובוטיקה, תקשורת מחשבים, תוכנה ועוד. תוכניות הלימודים מכינות את הבוגרים למחקר אקדמי, לפיתוח מערכות תוכנה גדולות, ולמנהיגות בתעשייה. הן שמות דגש על הענקת בסיס חזק, רקע מדעי נרחב, והבנה מעמיקה של התחום, אשר ישמשו את הבוגרים במשך שנים רבות ויאפשרו להם להתמודד עם האתגרים אשר יעמדו בפניהם בפעילות העתידית באקדמיה או בתעשיית ההיי-טק.

סטודנטים יושבים בלובי של הפקולטה למדעי המחשב

מדעי המחשב בטכניון

הפקולטה למדעי המחשב בטכניון היא הוותיקה בישראל ומהגדולות והטובות בעולם, עם למעלה מ-50 חברי סגל, מעל 1800 סטודנטים לתואר ראשון במסלולים השונים של הפקולטה, ומעל 250 משתלמים לתואר שני ושלישי. גודל הפקולטה ומגוון המסלולים מאפשרים לפקולטה לספק השכלה נרחבת ואפשרויות רבות לסטודנטים לבחור ולהתמקד בתחומים המעניינים אותם. על-פי דו"ח של ועדות הערכה בינלאומיות בשנים 2018, 2008 ו- 2000, הפקולטה למדעי המחשב בטכניון היא פקולטה מובילה בקנה מידה עולמי במדעי המחשב, בעקביות מזה 25 שנה. על-פי דו"ח ועדת הערכה של המועצה להשכלה גבוהה, תוכנית הלימודים הנה ברמה הגבוהה ביותר.

מטרת המסלול למדעי המחשב היא לחנך מדענים ומהנדסים מעולים, להעניק להם ידע בסיסי רב ומעמיק וכושר הנדסי לפתח יישומים ניהוליים וטכנולוגיים, כך שיוכלו להנהיג את התעשיות עתירות המדע בהווה ובעתיד. לשם כך הפקולטה מקבלת את המצטיינים שבין המועמדים ללימודים, מקפידה על רמת לימודים גבוהה, ומקנה לסטודנטים ידע רחב ומעמיק שיאפשר להם לפעול שנים רבות בתחומי המחשב המתפתחים.

הפקולטה שוכנת במרכז הקמפוס בבניין חדיש ומשוכלל, הכולל רשת תקשורת אלחוטית לנוחות הסטודנטים, כיתות ואולמות הרצאה, ספרייה חדישה המשמשת כמרכז לימוד מודרני, מעבדות מתקדמות להוראה ולמחקר, מגוון של מרחבי לימוד ובית קפה. הפקולטה משקיעה רבות ברווחת הסטודנטים ובציוד המחשוב בו הם משתמשים, ורק לאחרונה קיבלה תרומת ענק לצורך שמירה על רמת ציוד המחשוב המשמש את הסטודנטים.

המרפסת של הפקולטה למדמח

צפו בסרטון על הפקולטה למידע המחשב

סטודנטיות בפקולטה

הפקולטה למדעי המחשב רואה חשיבות עליונה בהרחבת נוכחות והשפעה של נשים בהיי-טק. בין השאר, שלחה הפקולטה בשנים האחרונות סטודנטיות לכנסים בינלאומיים בחו"ל. כמו כן, מדי שנה נבחרות סטודנטיות מהפקולטה (לתארים ראשון, שני ושלישי) כפיינליסטיות וכזוכות במלגת אניטה בורג של Google  העולמית לעידוד סטודנטיות מצטיינות. במשך השנה מתקיימות בפקולטה פעילויות ייעודיות לנשים במדעי המחשב.

תחומי עיסוק ואפשרויות תעסוקה

לימוד מדעי המחשב פותח בפני הבוגרים מגוון אפשרויות תעסוקה: השתלבות כמהנדסים בתעשיית ההיי-טק, ניהול פרויקטים, יזמות, שיווק, הדרכה והוראה, מחקר הן במדעי המחשב והן בתחומים מדעיים, הנדסיים ומנהליים רבים. בירידי התעסוקה בטכניון עומד הביקוש לבוגרי הפקולטה במקום הראשון.

תעשיית ההיי-טק הסובבת את הטכניון מקיימת באופן קבוע "ימי זרקור" בבניין הפקולטה, בהם החברות המובילות בתעשייה הישראלית והעולמית מחפשות עובדים, החל מסטודנטים בשנתם השנייה ללימודים וכלה בבוגרי הפקולטה.

אוניברסיטאות מובילות בעולם מתייחסות לבוגרי הפקולטה בעדיפות גבוהה לקבלה ללימודי תואר שני ושלישי, ובוגרי הפקולטה משמשים כחברי סגל באוניברסיטאות בארץ ובאוניברסיטאות מובילות בעולם.

בוגרי הפקולטה פרושים בתעשיית ההיי-טק הישראלית והעולמית, כולל בדרגות בכירות ביותר בחברות ענק בינלאומיות, והמצאותיהם של בוגרי הפקולטה משרתות כל משתמש מחשב בעולם באופן יומיומי.

הביקוש בשוק התעסוקה לבוגרי מדעי המחשב

שני סטודנטים מדגימים פעילות של מצלמה צמודה לרחפן

מגוון רחב של מסלולים

מדעי המחשב הוא תחום רחב, ולכן הפקולטה מציעה מספר רב של מסלולי הלימוד ותוכניות ייחודיות.

במדעי המחשב מתקיימים המסלולים הבאים

 • מסלולי לימודים כלליים במדעי המחשב
  קיימים שני מסלולי לימודים כלליים: מסלול תלת-שנתי ומסלול ארבע-שנתי. מסלולים אלה מיועדים לסטודנטים המעוניינים במגוון התחומים של מדעי המחשב: לימודי תוכנה וחומרה, תכנון מחשבים ויישומיהם, בינה מלאכותית, תיאוריה של מדעי המחשב ועוד.
 • מגמה חדשה - המגמה ללמידה וניתוח מידע במדעי המחשב
  במסגרת המסלול הארבע-שנתי ניתן לבחור גם במגמה ללמידה וניתוח מידע במדעי המחשב.
  מטרת מגמה זו היא להכשיר מהנדסים ששטח התמחותם הוא באיסוף, עיבוד וניתוח מידע ואותות, וחקר שיטות ואלגוריתמים בתחומים אלו. המגמה מתמקדת בעקרונות של טיפול במידע והפקת תכנים ממנו על ידי כלים בעיבוד אותות, הסקה סטטיסטית ולמידה חישובית. המגמה מעניקה לבוגרים רקע רחב במדעי המחשב, ומוסיפה על כך העשרה מתמטית, וקורסים המתמחים במידע - איסופו, עיבודו, למידה ממנו ועוד.                                                                                       קבלת סטודנטים חדשים למגמה זו אפשרית לסמסטר א בלבד.
 • הנדסת תוכנה
  מטרת המסלול להנדסת תוכנה היא להכשיר מהנדסים ששטח התמחותם הוא מערכות תוכנה גדולות. המסלול מכשיר מהנדסים במגוון של אופני תכנות ובטיפול שיטתי בפעולות הניתוח, התכן, היישום, הבדיקה, האימות, התחזוקה, ההערכה וההסבה של תוכנה. המסלול מעניק לבוגריו רקע רחב במדעי המחשב היישומיים והתנסות מעמיקה ביצירת תוכנה ושימוש בכלים מתקדמים להנדסת תוכנה.
 • הנדסת מחשבים
  מסלול לתואר מוסמך למדעים בהנדסת מחשבים המקנה תואר מהנדס. המסלול מנוהל בשיתוף עם הפקולטה להנדסת חשמל. המסלול מעניק לסטודנטים רקע רחב הן בחומרה והן בתוכנה ומכשיר אותם כמהנדסים ששטח התמחותם הוא תכנון, בנייה ותכנות של מחשבים ומערכות אלקטרוניות מבוססות מחשב.
 • מדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה
  האחריות האקדמית ללימודים במסלול זה משותפת לפקולטה למדעי המחשב ולפקולטה לביולוגיה.
  מטרת המסלול היא להכשיר בוגרים שיוכלו להשתלב ולהוביל תעשיות ביואינפורמטיקה, וכן בוגרים שיוכלו להמשיך ללימודים מתקדמים המשלבים הבנה במדעי החיים ובמדעי המחשב. תוכנית הלימודים לתואר זה מקנה ידע נרחב במגוון התחומים של מדעי המחשב וכן ידע בסיסי בביולוגיה מולקולרית ותאית, בהתמקדות בביולוגיה חישובית וכלי תוכנה ומערכות ביואינפורמטיקה.
  קבלת סטודנטים חדשים למסלול זה אפשרית לסמסטר א בלבד.

תוכניות לימודים משותפות

הפקולטה מציעה גם שני מסלולי לימודים בשיתוף עם פקולטות אחרות. פרטים נוספים עליהם מופיעים בתיאורי
המסלולים הרלוונטיים המופיעים בהמשך.

קיימות בטכניון תוכניות נוספות המעניקות ידע חלקי במדעי המחשב ובתוכנה אשר ניתנות על ידי פקולטות אחרות ללא השתתפות הפקולטה למדעי המחשב. האחריות על מסלולים אלה היא בלעדית של אותן פקולטות.

סטודנטים ביריד תעסוקה בבניין למדעי המחשב

תוכניות למצטיינים

תוכנית מצטיינים של הפקולטה - סמב"ה

במסגרת עידוד המצוינות, הפקולטה מקיימת תוכנית מצטיינים פקולטית (סמב"ה) התומכת במלגות לסטודנטים מצטיינים בלימודי הסמכה. התוכנית מיועדת לכלל הסטודנטים הרשומים בפקולטה, בכל המסלולים, כולל המסלולים המשותפים עם פקולטות אחרות.

תוכנית מצוינות במדעי המחשב - לפידים

תוכנית מצוינות, בתמיכה ומעורבות של חברות מובילות בתעשייה, המיועדת להכשיר בוגרים מצטיינים במדעי
המחשב, בעלי מנהיגות וכישורים יוצאי דופן בתחום היזמות    ו\או הניהול, אשר עתידים להשתלב בתעשייה בתפקידים מובילים.
על המשתתפים בתוכנית לעמוד בכל דרישות הלימודים באחד ממסלולי הלימודים (כולל תוכניות משולבות), ללמוד קורסים אחדים בתחום היזמות והניהול, וכן להשתתף בפעילויות  בחסות חברות היי-טק מובילות. משתתפי התוכנית זכאים לתנאים מיוחדים, ובפרט ליווי של חבר סגל, פטור משכר לימוד ומלגה חודשית. לרשות הסטודנטים בתכנית חלל לימודים ייעודי חדיש. 

תוכנית מצוינות להנדסת תוכנה מוגברת ותוכנית פסגות-תוכנה לעתודאים מצטיינים

תוכנית מצוינות בהנדסת תוכנה שמטרתה העיקרית להכשיר את מובילי המחקר והפיתוח העתידיים בתעשייה עתירת הטכנולוגיה ובמערכת הביטחון. המשתתפים בתוכנית מסיימים את כל דרישות הלימודים לתואר ראשון (מוסמך) בהנדסת תוכנה ורוב הקורסים הנדרשים לתואר שני (מגיסטר) במהלך ארבע שנות הלימוד.

מהלך הלימודים

הנרשמים למסלול למדעי המחשב יכולים לבחור במהלך הלימודים בין מסלולי הלימודים הבאים: מדעי המחשב תלת-שנתי | מדעי המחשב ארבע-שנתי | הנדסת תוכנה | הנדסת מחשבים | מדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה (ראו גם את תוכניות הלימודים המשותפות המפורטות מעלה).

תוכניות הלימודים כוללות מגוון רחב של נושאים

תורת החישוביות | אלגוריתמים וסיבוכיותם | צפינה וקריפטוגרפיה | למידה חישובית | בינה מלאכותית | עיבוד שפות טבעיות | ראייה ממחושבת | עיבוד תמונות | גרפיקה ממוחשבת | גיאומטריה חישובית | רובוטיקה ואוטומציה | הנדסת תוכנה | קומפילציה | אימות פורמלי של מערכות תוכנה וחומרה | שפות תכנות | עיבוד נתונים ומערכות הפעלה | ארכיטקטורה של מחשבים | רשתות מחשבים ואינטרנט | אלגוריתמים מקבילים ומבוזרים | לוגיקה במדעי המחשב | רשתות עצביות | ביולוגיה חישובית | חישוב וקריפטוגרפיה קוונטיים | מסדי נתונים | תכנות מקבילי ומבוזר | רשתות מיון ניתוב | תכנון גיאומטרי | מתמטיקה שימושית | אלגוריתמים נומריים | אופטימיזציה והתמחויות יישומיות - הנדסיות ומדעיות.

תוכניות הלימודים בנויות משלושה רבדים:

הרובד הראשון הנלמד בשלושת הסמסטרים הראשונים, מקנה ידע בסיסי במקצועות היסוד: מתמטיקה, פיסיקה, יסודות התכנות ועוד.
הרובד השני כולל מקצועות חובה של הפקולטה. במסלול ההנדסי המשותף מקצועות החובה כוללים גם קורסים מתוך תוכניות הלימודים של הנדסת חשמל.
במסלול למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה מקצועות החובה כוללים גם קורסים מהפקולטה לביולוגיה.
בתוכנית המשולבת במתמטיקה ומדעי המחשב נכללים קורסים מתקדמים במתמטיקה.
בתוכנית המשולבת  בפיזיקה ומדעי המחשב נכללים קורסים מתקדמים בפיזיקה.
ברובד זה מקבלים הסטודנטים ידע בסיסי בכל אחד מתחומי ההתמחות של הפקולטה, ובדרך זאת מבטיחה הפקולטה שלכל בוגריה יהיה רקע רחב ולא מוגבל לתחום התמחות צר.
ברובד השלישי של תוכניות הלימודים נמצאים מקצועות הבחירה, אשר בהם מתמחים הסטודנטים בצורה מעמיקה יותר בנושאים המעניינים אותם. כמו כן, הסטודנטים מבצעים במסגרת לימודיהם פרויקטים בחלק מהמעבדות, ועל ידי כך רוכשים ניסיון מעשי בשטחם.

יריד תעסוקה בבניין הפקולטה למדעי המחשב

הפקולטה לטובת הסטודנטים

בפקולטה למדעי המחשב לא רואים רק מחשבים, אלא קודם כל - בני אדם. זה מתבטא בשיתוף פעולה עם נציגי אגודת הסטודנטים, יוזמים פעילויות חברתיות, שולחים סטודנטיות לכנס בינלאומי בארה"ב, ומטיסים סטודנטים לתחרות תכנות בינלאומית באירופה. ידוע במיוחד יום סגל-סטודנטים השנתי, בו הסגל והסטודנטים משתפים פעולה באירוע חברתי גדול הנערך בבניין הפקולטה, ובין השאר סגל הפקולטה מחלק קרחונים ובירה לסטודנטים, משתתף איתם בפעילויות נגינה, משחקים ועוד.

מחוויותיהם של הבוגרים

נופר, סטודנטית לתואר דוקטור בפקולטה למדעי המחשב, ובוגרת תואר ראשון במסלול מדעי המחשב כללי.בוגרת פקולטה למדעי המחשב
תמיד התעניינתי בהרבה תחומים, והבחירה מה ללמוד לא היתה פשוטה. ניסיתי לחשוב על תחומים שנשמעים לי מעניינים, והתחלתי להשוות אותם אחד לשני ולנסות לדמיין במה אהנה יותר לעסוק. החלטתי שאני רוצה ללמוד משהו שייתן לי מקצוע שבו אני יכולה ליצור מעצמי. בחרתי במדעי המחשב כי זה נראה לי תחום מעניין ורחב, בתוכו אוכל בעתיד למצוא עיסוק שיעניין אותי. למען האמת, היום אני נהנית לעשות מחקר תאורטי במדעי המחשב, למרות שלא חשבתי על זה כאפשרות כשהתחלתי ללמוד. למעשה, לא לגמרי הבנתי מה זה ״מדעי המחשב״ חוץ מתכנות. מתעסקים כאן בפתרון בעיות, והמחשב הוא רק כלי. ״הנדסת חישובים״ הוא אולי שם שמתאר טוב יותר את מה שאני רואה כאן. הבחירה בטכניון היתה טבעית בשבילי, מכיוון שגדלתי בצפון, הכרתי את הטכניון, וידעתי שהרמה פה גבוהה.
הסמסטר הראשון היה קשה, וההנאה שלי גברה עם הזמן במהלך הלימודים. לאורך הסמסטרים, סיגלתי לעצמי דפוסי עבודה מוצלחים ורגועים יותר, ויצרתי לי סביבה חברתית שמתאימה לי. ניצלתי את הסכם חילופי הסטודנטים של הטכניון עם אוניברסיטת טורונטו כדי לבלות סמסטר חווייתי בחו״ל. שם ניסיתי אימפרוב (אלתור תיאטרון) בפעם הראשונה. כשחזרתי לארץ, הקמנו כאן את ״אימפרוב טכניון״, ושם מצאתי מקום חברתי מצחיק ומשחרר שמלווה אותי עד היום. בתכנית המצוינים הפקולטית ״לפידים״ הכרתי אנשים שאני אוהבת. בזכותם נרשמתי לקורס תכנות תחרותי, בו פותרים בצוות בעיות בשימוש בשיטות תאורטיות שנלמדו בקורסי ליבה של הפקולטה. זה היה הקורס הכי כיפי שלקחתי בתואר, אפילו בלי העובדה שבסיומו נסעתי עם הצוות שלי לפורטוגל לייצג את הטכניון בתחרות בינלאומית. בסוף התואר הראשון היה לי טוב פה גם אישית וגם מקצועית, ולכן בחרתי להישאר לתואר שני ולאחריו גם לדוקטורט.
טיפ שלי: תנו לעצמכם זמן קבוע לפעילויות שאתם אוהבים. גם ככה אי אפשר לעבוד כל הזמן (לא בצורה יעילה לפחות). זה גם יגרום לכם לעבוד טוב יותר בזמן שמיועד ללימודים, וגם תרוויחו זמן איכות.

פנו אלינו

חוה שמיר ודורית אסא | ug@cs.technion.ac.il | 04-8294344/4316
cs.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים בכל מסלול לימודים מפורטת באתר לימודי הסמכה.

תחומי עיסוק

דוח בוגרים לפי תחום עיסוק מדעי המחשב
תחום עיסוק תת תחום סה"כ
מערכות מידע ותוכנה, חומרה, אלקטרוניקה ומחשבים מנתח מערכות, מתכנת, הנדסת תוכנה, מהנדס מחשבים, ערכות הספק, עיבוד אותות, מנהל אפליקציות, תקנים ומערכות אלקטרואופטיים, מיקרואלקטרוניקה, בקרה, מצב מוצק, תקשורת, גלים ואלקטרואופטיקה, VLSI 42.7%
אחר, ייעוץ, שיווק ומכירות, כלכלה, עצמאי, תשתיות וסביבה, אווירונוטיקה וחלל, הנדסהיעוץ הנדסי, יעוץ מיחשוב חשב, מהנדס דרכים, מהנדס תחבורה, מהנדס מים, מהנדס בניין, מהנדס קונסטרוקציות, מהנדס סביבה, איכות הסביבה, מהנדס ביצוע, מהנדס, מהנדס ראשי, מהנדס מעבדה, מהנדס פיתוח, מהנדס מערכת21.1%
ניהול בכיר, ניהול מנכ"ל, סמנכ"ל, נשיא, מנהל מפעל, מנהל סניף, מנהל מחלקה, מנהל משרד, ראש צוות, מפקח, ראש תחום, מנהל פרויקטים, מנהל תפעול, קצין תכנון, מוביל פרויקטים. 19.1%
אקדמיה, הוראה, מחקר ופיתוח עוזר הוראה, עמית מחקר, עובד מחקר, חוקר, פרופ', מתרגל, מלגאי, הוראה, סגן מנהל, מנהל, מדען, קצין פיתוח17.1%

מקומות תעסוקה

דוח בוגרים לפי שם מפעל מדעי המחשב
שם המפעלסה"כ
מפעלי הייטק (יבמ, אינטל, מיקרוסופט, עורק חיפה, רד, אלקו, טנדם, אורבוטק, DTL , אמדוקס, GIVEN IMAGING , NETWORKS , מרקורי, סימטרון, טלקום, מוטורולה) 54.77%
בטחון (צה"ל, רפאל) 28.14%
אוניברסיטאות ומכללות בארץ ובחו"ל (טכניון-עובדים) 15.08%
אחר (עצמאי, בנקים, תמי ) 2.01%