מדעי המחשב – ליהנות מכל העולמות

מסלולי הלימודים
מדעי המחשב (תלת-שנתי)
• מסלול כללי
• מגמת למידה וניתוח מידע
מדעי המחשב (ארבע-שנתי)
• מסלול כללי
• מגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבות
• מדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה
הנדסת תוכנה
הנדסת מחשבים
התמחות משנית
חישוב קוונטי
רשימת התארים ומספר שנות הלימוד מפורטים בקטלוג לימודי הסמכה

מדעי המחשב – לחולל מהפכה

מדעי המחשב שינו את העולם בסדרי גודל והגדירו יותר מכל את המאה ה-21 באמצעות שורה של קפיצות דרך טכנולוגיות שהובילו מגלגלי השיניים והמתגים של המחשבים הראשונים ועד לאינטרנט של ימינו והיכולת לבצע חישובים מהירים ויעילים באופן שמשנה את עולמנו שוב ושוב.

המחשבים נמצאים כיום בכל מקום – החל מהטלפון החכם ועד המחשבים והשרתים שמעבירים כספים בלחיצת כפתור ומטיסים מטוסים. רבים מאתנו מבלים שעות רבות בעבודה מול מחשב ולאחר מכן צורכים מדיה ופנאי באמצעות מחשבים. ההתפתחות לא נעצרת והמחשבים ממשיכים לחדור לעולמות חדשים החל מרכבים אוטונומיים ועד מחשוב קוונטי, ומה צופן לנו העתיד? תלוי בכם.

מדעי המחשב בטכניון

הפקולטה למדעי המחשב ע"ש הנרי ומרילין טאוב בטכניון נחשבת למובילה בעולם בתחומה ומהווה נקודת מפגש ייחודית בין מדע וטכנולוגיה. הפקולטה היא הגדולה ביותר בישראל בתחום מדעי המחשב ולומדים בה מעל 2,000 סטודנטים לתואר ראשון ועוד כ-300 סטודנטים לתואר שני ושלישי. בפקולטה מלמדים כ-55 חברי סגל, חוקרים בעלי מוניטין בינלאומי, המחנכים ומכשירים את דור העתיד של תעשיית ההייטק העולמית ואת מדעני המחר.

ברשימת המוסדות למדעי המחשב המצוטטים ביותר, שפורסמה בשנת 2018 על ידי CS Ranking,  דורג הטכניון במקום ה-18 בעולם בתחום מדעי המחשב. כמו כן, ועדת הערכה בינלאומית שערכה סקירה מדוקדקת של הפקולטה במאי 2018 קבעה כי הפקולטה מובילה בקנה מידה עולמי במדעי המחשב, בעקביות מזה 25 שנה.

הפקולטה שמה לה למטרה להקנות לסטודנטים כלים לחשיבה אנליטית לצד ניסיון מעשי בתכנון ובנייה של מערכות תוכנה. אכן, רבים מבוגריה מובילים את תעשיית ההייטק בעולם ומאיישים עמדות מפתח בחברות מובילות וכמובן מתברגים במוסדות המחקר מהמובילים בעולם.

הפקולטה מציעה מסלולי לימוד ייחודיים, חלקם בשילוב עם פקולטות אחרות בטכניון, ועם מגוון תכניות מצוינות ייעודיות. כך מתאפשר לכל הסטודנטים להרכיב את תוכנית הלימודים, שתספק באופן המדויק ביותר את שאיפותיהם ואת תחומי העניין שלהם. בעידן שבו הכל מתמחשב, שטחי המחקר בפקולטה מכסים עולם ומלואו. בתוך הקבוצות המרכיבות את תחומי הלימוד, תמצאו עשרות קורסים שבהם תוכלו להעמיק ולהתמקצע. החל מהסמסטר הרביעי ואילך תתנסו, לצד הלימודים העיוניים, גם בעבודה מעשית במעבדות הפקולטה. המיומנות שתרכשו באמצעות פיתוח פרויקטים בתחומי העניין שלכם תהיה צעד נוסף בניסיון המעשי שתצברו.

ה-DNA הייחודי לנו

הפקולטה רואה חשיבות גדולה בפיתוח סביבת לימודים מיטבית ומזמינה, המושתתת על סביבת לימודים מתקדמת לצד שיתוף פעולה והקשבה לסטודנטים ולצורכיהם.

ועד הסטודנטים של מדעי המחשב נותן פלטפורמה חברתית ואקדמית לסטודנטים באמצעות מגוון אירועים ופעילויות – שולחנות עגולים להיכרות בסמסטרים ראשונים, מסיבות סמסטר, הקרנת סרטים, טורניר משחקי קופסה וגיימינג, ערב "במה פתוחה" של הופעות חיות והרכבים, האקתונים ותחרויות אתגרים.

המרפסת של הפקולטה למדמח

תשתיות הפקולטה תומכות גם הן בחוויית לימודים ייחודית בקמפוס - בניין הפקולטה הוא "בניין חכם" הכולל מתחם לימודים יוצא דופן ומעוצב המאפשר סביבת לימודים אלטרנטיבית, אולמות אודיטוריום וכיתות לימוד המצוידות במערכות מולטימדיה מתקדמות המאפשרת למידה היברידית, מרפסת מרווחת הכוללת פינות ישיבה באווירה מפנקת וספרייה ובה חדרי ישיבות ייעודיים לסטודנטים. בפקולטה פועלות גם מעבדות הוראה חדשניות המאפשרות סדנאות עבודה לפרויקטים.

תמצאו אצלנו את כל מה שדרוש, ויותר, על מנת, להעמיק שורשים וידע, לפרוח, לחקור ולפרוץ גבולות.

שיעור תכנון בטבעשיעור תכנון בטבע שיעור תכנון בטבע

מרכז רב תכליתי

אינסוף הזדמנויות

הפקולטה שמה דגש מיוחד לטיפוח הקשר עם התעשייה והבוגרים שלנו הם מהמבוקשים והמתוגמלים ביותר בשוק העבודה. במהלך הלימודים נחשפים הסטודנטים לתעשיית ההייטק באמצעות פרויקטים בהנחיית מהנדסים, ימי גיוס ומשרות, התמחויות קיץ ומלגות, הרצאות העשרה ומנטורינג עם יזמים, מנהלים, מהנדסים ואנשי גיוס, המייעצים בתהליך הכניסה לעולם התעסוקה וניהול הקריירה. רבים מבוגרי הפקולטה מובילים את התעשייה עתירת הידע בעולם, מאיישים עמדות מפתח בחברות הייטק מובילות ומקדמים יזמות.

בין הבוגרים שלנו

קרין אייבשץ-סגל

סגנית נשיא תאגידי, מנכ"לית מרכזי הפיתוח אינטל ישראל ושל ארגון הוואלידציה באינטל

ד״ר קירה רדינסקי

יזמית, שותפה, מייסדת ויו"ר  Diagnostic Robotics

ג'וני סרוג'י

סגן נשיא בכיר לטכנולוגיית חומרה, אפל

הגבול הוא השמים - תוכניות מצוינות

תוכנית מצוינות "לפידים"

התוכנית שמה כמטרה לאתר ולטפח סטודנטים מצויינים בעלי פוטנציאל להיות מנהיגים ומובילים בתעשיית ההייטק ובאקדמיה. תהליך הקבלה לתוכנית סלקטיבי במיוחד ומתבסס על מצויינות בלימודים וכישורים בין-אישיים גבוהים. מתוך קבוצה של סטודנטים מצטיינים הלומדים בפקולטה, מאתרת התוכנית מדי שנה כ-10 סטודנטים בעלי תכונות מנהיגות וכישורים גבוהים במיוחד ומעניקה להם סביבת עבודה ולימוד מפרה. כמו כן, התוכנית חושפת אותם לעולמות האקדמיה, התעשייה, והטכנולוגיה באמצעות מפגש עם בכירים, יזמים, אנשי הון סיכון, חממות ועוד.

תוכנית לפידים מעניקה מעטפת למידה ייחודית ותומכת הכוללת בין השאר מתחם לימודים ייעודי לחברי התוכנית, ליווי של חבר סגל, פטור משכר לימוד ומלגת מחיה חודשית. מידע מפורט מופיע באתר התוכנית.

תוכנית מצוינות "מנהיגות אקדמית"

תוכנית מצוינות פקולטית חדשה, המטפחת סטודנטים בעלי פוטנציאל לקריירה אקדמית כחברי סגל עתידיים באוניברסיטאות. המיון שם דגש על התכונות החשובות להצלחה כחבר סגל: מצוינות בלימודים, תשוקה למדע ולמחקר ויכולת להניע צוות מחקר. משתתפי התוכנית זכאים לתנאים מיוחדים הכוללים ליווי של חבר סגל, פטור משכר לימוד ומלגה חודשית.

סמב"ה - סטודנטים מצטיינים במדעי המחשב

במסגרת עידוד המצוינות, הפקולטה מעניקה מלגות חד פעמיות לסטודנטים מצטיינים בלימודי תואר ראשון. התוכנית מיועדת לכלל הסטודנטים הרשומים בפקולטה, בכל המסלולים, כולל המסלולים המשותפים עם פקולטות אחרות. השתייכות לתוכנית בהתאם לקריטריונים המתעדכנים מעת לעת.

תוכנית מצוינות להנדסת תוכנה מוגברת ותוכנית פסגות - תוכנה לעתודאים מצטיינים

תוכנית מצוינות בהנדסת תוכנה שמטרתה העיקרית להכשיר את מובילי המחקר והפיתוח העתידיים בתעשייה עתירת הטכנולוגיה ובמערכת הביטחון. המשתתפים בתוכנית מסיימים את כל דרישות הלימודים לתואר ראשון (מוסמך) בהנדסת תוכנה ורוב הקורסים הנדרשים לתואר שני (מגיסטר) במהלך ארבע שנות הלימוד. תהליך הרישום והקבלה לתוכנית מבוצע ע"י צה"ל אשר פונה למועמדים המתאימים. הפקולטה אינה אחראית על תהליך הרשום והקבלה לתכנית.

סטודנטיות בפקולטה

הפקולטה רואה חשיבות עליונה בהרחבת הנוכחות וההשפעה של נשים בהייטק. הסטודנטיות בפקולטה מובילות קהילה בשם SHE-S שמטרתה לחזק את הנטוורקינג בין הסטודנטיות ויצירת סביבה מפרה ומעשירה בנושאי טכנולוגיה וקריירה. כמו כן, מוצעות מטעם חברות ההייטק מגוון מלגות לעידוד וקידום נשים בתחום מדעי המחשב.

מסלולי הלימודים

מדעי המחשב הוא תחום רחב, ולכן הפקולטה מציעה מספר רב של מסלולי לימוד ומגמות ייחודיות.

מסלול לימודים כללי תלת-שנתי

מסלול לימודים כללי תלת-שנתי לתואר "בוגר למדעים במדעי המחשב״ (BSc).  המסלול מיועד לסטודנטים המעוניינים במגוון התחומים של מדעי המחשב: לימודי תוכנה וחומרה, תכנון מחשבים ויישומיהם, בינה מלאכותית, תיאוריה של מדעי המחשב ועוד.

מגמת למידה וניתוח מידע 

מטרת מגמה זו היא להכשיר מהנדסים ששטח התמחותם הוא באיסוף, עיבוד וניתוח מידע ואותות, וחקר שיטות ואלגוריתמים בתחומים אלו. המגמה מתמקדת בעקרונות של טיפול במידע והפקת תכנים ממנו על ידי כלים בעיבוד אותות, הסקה סטטיסטית ולמידה חישובית. המגמה מעניקה לבוגרים רקע רחב במדעי המחשב, ומוסיפה על כך העשרה מתמטית, וקורסים המתמחים במידע - איסופו, עיבודו, למידה ממנו ועוד.

מסיימי המגמה יקבלו תואר "בוגר למדעים  במדעי המחשב"  (BSc).  המגמה תירשם באישור אשר יצורף לתעודת הגמר ולגיליון הציונים.

סטודנטים במסלול הכללי הארבע-שנתי ובמסלול להנדסת תוכנה יהיו גם הם זכאים לקבל את תעודת המגמה ללמידה וניתוח מידע, בנוסף על התואר הארבע-שנתי, בתנאי שיעמדו בדרישות ובמכסת הנקודות להשלמת התואר במסלול הרגיל אליו הם רשומים, ובנוסף ישלימו את הדרישות הייחודיות (חובה וליבה) למגמה ללמידה וניתוח מידע.

מסלול לימודים כללי ארבע-שנתי

מסלול לימודים כללי ארבע-שנתי לתואר "מוסמך למדעים במדעי המחשב״ (BSc). המסלול מיועד  לסטודנטים המעוניינים במגוון התחומים של מדעי המחשב: לימודי תוכנה וחומרה, תכנון מחשבים ויישומיהם, בינה מלאכותית, תיאוריה של מדעי המחשב ועוד.

מגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבות

במסגרת המסלול הארבע-שנתי ניתן גם לבחור במגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבותמטרת תוכנית זו היא להכשיר בוגרים ששטח התמחותם הוא באבטחת סייבר. המגמה מעניקה לבוגריה רקע רחב במדעי המחשב תוך העמקה בתיאוריה ובמעשה של אבטחת העולם הדיגיטלי.

מסיימי המגמה יקבלו תואר "מוסמך למדעים במדעי המחשב" (BSc). המגמה תירשם באישור אשר יצורף לתעודת הגמר ולגיליון הציונים.

מגמת מדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה

האחריות האקדמית ללימודים בתוכנית זו משותפת לפקולטה למדעי המחשב ולפקולטה לביולוגיה.
מטרת המגמה היא להכשיר בוגרים שיוכלו להשתלב ולהוביל תעשיות ביואינפורמטיקה, וכן בוגרים שיוכלו להמשיך ללימודים מתקדמים המשלבים הבנה במדעי החיים ובמדעי המחשב. תוכנית הלימודים מקנה ידע נרחב במגוון התחומים של מדעי המחשב וכן ידע בסיסי בביולוגיה מולקולרית ותאית, בהתמקדות בביולוגיה חישובית וכלי תוכנה ומערכות ביואינפורמטיקה.

מסיימי המגמה יקבלו תואר "מוסמך למדעים במדעי המחשב" (BSc). המגמה תירשם באישור אשר יצורף לתעודת הגמר ולגיליון הציונים.

הנדסת תוכנה 

מסלול ארבע-שנתי לתואר "מוסמך למדעים בהנדסת תוכנה" (BSc). מטרת המסלול להנדסת תוכנה היא להכשיר מהנדסים ששטח התמחותם הוא מערכות תוכנה גדולות. המסלול מכשיר מהנדסים במגוון של אופני תכנות ובטיפול שיטתי בפעולות הניתוח, התכן, היישום, הבדיקה, האימות, התחזוקה, ההערכה וההסבה של תוכנה. המסלול מעניק לבוגריו רקע רחב במדעי המחשב היישומיים והתנסות מעמיקה ביצירת תוכנה ושימוש בכלים מתקדמים להנדסת תוכנה.

הנדסת מחשבים

מסלול ארבע-שנתי לתואר "מוסמך למדעים בהנדסת מחשבים"  (BSc), המקנה תואר מהנדס. המסלול מנוהל בשיתוף עם הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים. המסלול מעניק לסטודנטים רקע רחב הן בחומרה והן בתוכנה ומכשיר אותם כמהנדסים ששטח התמחותם הוא תכנון, בנייה ותכנון של מחשבים ומערכות אלקטרוניות מבוססות מחשב.

מגמת התמחות משנית לכל מסלולי הלימוד

חישוב קוונטי

הפקולטה למדעי המחשב מציעה גם תוכנית העשרה מדעית לתחום המחשבים הקוונטים והאינפורמציה הקוונטית. ניתן להוסיף את ההתמחות המשנית לכל תוכניות הלימוד בפקולטה, כולל המסלולים המשותפים. לסטודנטים שמסיימים את ההתמחות תוענק תעודה המאשרת כי השלימו בהצלחה את המגמה המשנית.

 תוכניות לימודים משותפות

הפקולטה מציעה גם שלושה מסלולי לימודים בשיתוף עם פקולטות אחרות.

  1. מדעי המחשב ומתמטיקה - מסלול משותף לפקולטות למדעי המחשב ולמתמטיקה המיועד לסטודנטים בעלי סכם גבוה במיוחד. מסלול קבלה ישיר שיש להירשם אליו בנפרד.
  2. מדעי המחשב ופיזיקה - מסלול משותף לפקולטות  למדעי המחשב ולפיזיקה המיועד לסטודנטים בעלי סכם גבוה במיוחד. מסלול קבלה ישיר שיש להירשם אליו בנפרד.
  3. רפואה ומדעי המחשב (תואר כפול) - מסלול לימודים משותף לפקולטה לרפואה ולפקולטה למדעי המחשב המיועד לסטודנטים מצטיינים בעלי סכם גבוה במיוחד. התוכנית מקנה תואר כפול: בוגר למדעים במדעי הרפואה (BSc) ובוגר למדעים במדעי המחשב (BSc). מטרת המסלול היא להכשיר בוגרים בעלי ידע מעמיק הן במדעי המחשב והן ברפואה, שיוכלו להשתלב ולהוביל בכל אחד מהתחומים בנפרד ובשטחי המחקר, הפיתוח והתעשייה הדורשים ידע בשניהם. משך הלימודים לתואר הכפול הוא חמש שנים. לאחר עמידה בכל מקצועות התוכנית לתואר כפול, יתאפשר המעבר לחטיבה הקלינית (לפי תקנון רפואה) למשך 3 שנים נוספות ושנת סטאז', לקראת תואר MD. התוכנית מיועדת לסטודנטים שהתקבלו ללימודי רפואה ומעוניינים ללמוד בנוסף תואר במדעי המחשב. סיום אחד התארים בלבד יחייב השלמה מלאה של דרישות אותו התואר.

קיימות בטכניון תוכניות נוספות המעניקות ידע חלקי במדעי המחשב ובתוכנה אשר ניתנות על ידי פקולטות אחרות ללא השתתפות הפקולטה למדעי המחשב. האחריות על מסלולים אלה היא בלעדית של אותן פקולטות.

מהלך הלימודים

הנרשמים למסלול למדעי המחשב יכולים לבחור במהלך הלימודים בין תוכניות הלימודים הבאות: מדעי המחשב תלת-שנתי | מדעי המחשב ארבע-שנתי | הנדסת תוכנה | הנדסת מחשבים המגמה ללמידה וניתוח מידע | מגמת סייבר ואבטחת מערכות ממוחשבות | המגמה למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה
(ראו גם את תוכניות הלימודים המשותפות המפורטות מעלה).

תוכניות הלימודים כוללות מגוון רחב של נושאים:

תורת החישוביות | אלגוריתמים וסיבוכיותם | צפינה וקריפטוגרפיה | למידה חישובית | בינה מלאכותית | עיבוד שפות טבעיות | ראייה ממחושבת | עיבוד תמונות | גרפיקה ממוחשבת | גיאומטריה חישובית | רובוטיקה ואוטומציה | הנדסת תוכנה | קומפילציה | אימות פורמלי של מערכות תוכנה וחומרה | שפות תכנות | עיבוד נתונים ומערכות הפעלה | ארכיטקטורה של מחשבים | רשתות מחשבים ואינטרנט | אלגוריתמים מקבילים ומבוזרים | לוגיקה במדעי המחשב | רשתות עצביות | ביולוגיה חישובית | חישוב וקריפטוגרפיה קוונטיים | מסדי נתונים | תכנות מקבילי ומבוזר | רשתות מיון ניתוב | תכנון גיאומטרי | מתמטיקה שימושית | אלגוריתמים נומריים | אופטימיזציה והתמחויות יישומיות-הנדסיות ומדעיות.

תוכניות הלימודים בנויות משלושה רבדים:

הרובד הראשון הנלמד בשלושת הסמסטרים הראשונים, מקנה ידע בסיסי במקצועות היסודמתמטיקה, פיסיקה, יסודות התכנות ועוד.

הרובד השני כולל מקצועות חובה של הפקולטהבמסלול ההנדסי המשותף מקצועות החובה כוללים גם קורסים מתוך תוכניות הלימודים של הנדסת חשמל. במגמה למדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה מקצועות החובה כוללים גם קורסים מהפקולטה לביולוגיה.
בתוכנית המשולבת במתמטיקה ומדעי המחשב נכללים קורסים מתקדמים במתמטיקה.
בתוכנית המשולבת  בפיזיקה ומדעי המחשב נכללים קורסים מתקדמים בפיזיקה.
ברובד זה מקבלים הסטודנטים ידע בסיסי בכל אחד מתחומי ההתמחות של הפקולטה, ובדרך זאת מבטיחה הפקולטה שלכל בוגריה יהיה רקע רחב ולא מוגבל לתחום התמחות צר.

ברובד השלישי של תוכניות הלימודים נמצאים מקצועות הבחירה הפקולטית, אשר בהם מתמחים הסטודנטים בצורה מעמיקה יותר בנושאים המעניינים אותם. כמו כן, הסטודנטים מבצעים במסגרת לימודיהם פרויקטים בחלק מהמעבדות וכך רוכשים ניסיון מעשי בשטחם.

מחוויותיהם של הבוגרים

נופר, בוגרת תואר ראשון, שני ושלישי בפקולטה.בוגרת פקולטה למדעי המחשב
תמיד התעניינתי בהרבה תחומים, והבחירה מה ללמוד לא הייתה פשוטה. ניסיתי לחשוב על תחומים שנשמעים לי מעניינים, והתחלתי להשוות אותם אחד לשני ולנסות לדמיין במה אהנה יותר לעסוק. החלטתי שאני רוצה ללמוד משהו שייתן לי מקצוע שבו אני יכולה ליצור מעצמי. בחרתי במדעי המחשב כי זה נראה לי תחום מעניין ורחב, בתוכו אוכל בעתיד למצוא עיסוק שיעניין אותי. למען האמת, היום אני נהנית לעשות מחקר תאורטי במדעי המחשב, למרות שלא חשבתי על זה כאפשרות כשהתחלתי ללמוד. למעשה, לא לגמרי הבנתי מה זה ״מדעי המחשב״ חוץ מתכנות. מתעסקים כאן בפתרון בעיות, והמחשב הוא רק כלי. ״הנדסת חישובים״ הוא אולי שם שמתאר טוב יותר את מה שאני רואה כאן. הבחירה בטכניון הייתה טבעית בשבילי, מכיוון שגדלתי בצפון, הכרתי את הטכניון, וידעתי שהרמה פה גבוהה.


הסמסטר הראשון היה קשה, וההנאה שלי גברה עם הזמן במהלך הלימודים. לאורך הסמסטרים, סיגלתי לעצמי דפוסי עבודה מוצלחים ורגועים יותר, ויצרתי לי סביבה חברתית שמתאימה לי. ניצלתי את הסכם חילופי הסטודנטים של הטכניון עם אוניברסיטת טורונטו כדי לבלות סמסטר חווייתי בחו״ל. שם ניסיתי אימפרוב (אלתור תיאטרון) בפעם הראשונה. כשחזרתי לארץ, הקמנו כאן את ״אימפרוב טכניון״, ושם מצאתי מקום חברתי מצחיק ומשחרר שמלווה אותי עד היום.

בתוכנית המצוינים הפקולטית ״לפידים״ הכרתי אנשים שאני אוהבת. בזכותם נרשמתי לקורס תכנות תחרותי, בו פותרים בצוות בעיות בשימוש בשיטות תאורטיות שנלמדו בקורסי ליבה של הפקולטה. זה היה הקורס הכי כיפי שלקחתי בתואר, אפילו בלי העובדה שבסיומו נסעתי עם הצוות שלי לפורטוגל לייצג את הטכניון בתחרות בינלאומית.

בסוף התואר הראשון היה לי טוב פה גם אישית וגם מקצועית, ולכן בחרתי להישאר לתואר שני ולאחריו גם לדוקטורט.

טיפ שלי: תנו לעצמכם זמן קבוע לפעילויות שאתם אוהבים. גם ככה אי אפשר לעבוד כל הזמן (לא בצורה יעילה לפחות). זה גם יגרום לכם לעבוד טוב יותר בזמן שמיועד ללימודים, וגם תרוויחו זמן איכות.

הבניין של הפקולטה למדעי המחשב

פנו אלינו

אורטל אמסלם, יעל סער ומרים שירה ויס |  077-8874344/4316/2206 |  ugoffice@cs.technion.ac.il | cs.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב