הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה - העולם שאתם מכירים, כמו שעוד לא הכרתם

מסלולי הלימודים

רשימת התארים ומספר שנות הלימוד מפורטים בקטלוג לימודי הסמכה

הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה
מיפוי וגיאו-אינפורמציה

מהי הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

מדעי המיפוי והגיאו-אינפורמציה מתארים את פני כדור הארץ והפרטים שעל פניו. לתחום השפעה ישירה על קשת תופעות מרחביות, חברתיות וסביבתיות. די להבין כי כ-80% מהידע האנושי כיום הוא תלוי מיקום, על מנת להבין את חשיבותו ומידת העניין שהוא מעורר.

מעורבות בפרויקטים של תשתיות לאומיות, תכנון אורבני, חקר שינויים סביבתיים, ניתוח תצלומי אוויר לצרכי מודיעין לקיחת דגימות תת ימיותוביטחון, מיפוי תת-ימי או הדמיות לייזר - כל אלה הן רק מספר דוגמאות לשימוש המגוון במדעי המיפוי והגיאו-אינפורמציה.

תחום המיפוי והגיאו-אינפורמציה משיק למדעים מדויקים מתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, מדעי המחשב, הגיאודזיה והמדעים הפלנטאריים. במסגרת הלימודים, זוכים הסטודנטים להכיר מקרוב את עולם הלווייניות והלייזר, מערכות הניווט, עיבוד תמונה, חישה-מרחוק ואלגוריתמיקה.

תחומי הפעילות בתחום

נושאי הלימוד במיפוי ובגיאו-אינפורמציה המודרניים הם רבים ומגוונים וכוללים, בין היתר:

מערכות מידע גיאוגרפי (GIS) - שילוב שכבות מידע סביבתי ותכנוני עם מידע מרחבי. המערכות מוכרות בעיקר בשימושים יומיומיים, כגון חיפוש מסלולי נסיעה או אתרי תיירות ובילוי בסביבה הקרובה, אך מספקות גם תשתית רחבת היקף בכל גוף גדול בארץ ובעולם.
פוטוגרמטריה ספרתית ולייזר - ניתוח תצלומים, הדמיות לוויין ונתוני מערכות לייזר לצורך זיהוי גופים ובניית מודלים תלת-ממדיים. הזיהוי והמידול נעשים באמצעות מודלים מתמטיים מתקדמים המפותחים לשם כך.
חישה מרחוק - שיטה לצילום בעזרת מצלמות קרקעיות ולווייניות הקולטות קרינה בתחומים הסמויים מהעין. חישה מרחוק מאפשרת יצירת תמונות בהן נראים מרכיבים סביבתיים כמו חנקן, מימן, ומרכיבים ביולוגיים אחרים, שלא ניתן לזהותם בעין בלתי-מזוינת.
מדידות הנדסיות וטופוגרפיות - עוסקות בקביעת מיקום פרטים על פני כדור-הארץ. תוצרי המדידות מהווים בסיס לתכנון ולביצוע פרויקטים הנדסיים ברמות מורכבות שונות.
ניהול מקרקעין וקדסטר - ניהול ורישום זכויות במקרקעין, לפי חוקי מדינת ישראל, מבוצע רק על-ידי בוגרי המסלול מיפוי וגיאו-אינפורמציה, בעלי רישיון ממשלתי לעסוק בתחום, היוצרים תוכניות לצרכי רישום הקרקע כשייכת לבעליה.
גיאודזיה לוויינית (GPS) וניווט - קביעת מיקום וכיוון תנועה בדיוק מקסימאלי בעזרת מערך לווייני ה-GPS. ניווט אינו מתייחס רק למכשירי ה-GPS המוכרים. הוא משמש גם להכוונת מטוסים, ספינות וניהול ציי רכב.

קריירה ותחומי תעסוקה

נגישות המידע המרחבי, ההנדסי והגיאוגרפי ומערכות המחשוב המהיר והאינטרנט הפכו את מדע הגיאו-אינפורמציה למרכיב חשוב בתעשיות רבות. בעשור האחרון, זהו אחד התחומים הצומחים בעולם. כפועל יוצא, מהנדסי מיפוי וגיאו-אינפורמציה הם חלק מרכזי באיסוף וניתוח הנתונים.

הזדמנויות התעסוקה הפתוחות בפני בוגרי המסלול למיפוי וגיאו-אינפורמציה מגוונות ומרתקות. בוגרי המסלול משתלבים במגזר הפרטי ובתעשיית ההיי-טק, בחברות העוסקות בניהול מידע גיאוגרפי ועיבוד תמונה, בחברות המפתחות מערכות ניווט לרכבים, מטוסים וספינות, חברות תשתית וניהול פרויקטים ועוד. במגזר הציבורי, משתלבים בוגרי המסלול במשרדי הממשלה, מערכות הביטחון ורשויות המקרקעין.

צמיחתו של התחום והתעוררות הצורך ביישומים מבוססי מיקום ועיבוד נתונים מוביל לגידול קבוע בביקוש לעובדים מיומנים בארץ ובחו"ל.

הנדסת מיפוי בטכניון

  • התואר היחיד בארץ המשלב מדעים מדויקים והנדסה עם הבנת הסביבה, החברה והמרחב בו אנו חיים.
  • ועדת הערכה אקדמית בינלאומית קבעה בשנת 2011 כי הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, שבמסגרתה מדידה בעזרת לוין בשטחלומדים במסלול להנדסת מיפוי, היא מהטובות בעולם, ותוכנית הלימודים שלה מהמתקדמות ביותר. הפקולטה נמצאת בשורה אחת עם עשר האוניברסיטאות הטובות ביותר בארה"ב, כמו: סטנפורד, ברקלי, MIT וקורנל, מבחינת רמת ההוראה והמחקר.
  • חברי הסגל והמשתלמים במסלול זוכים תדיר בפרסים בינלאומיים על הישגים מחקריים.
  • מלגות למצטייני המסלול: בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית מערך מלגות חסר תקדים בהיקפו.
  • הפקולטה מעניקה מלגות לימודים לכיסוי הוצאות שכר הלימוד וחלק מהוצאות הדיור והכלכלה.

תוכנית הלימודים

מיפוי וגיאו-אינפורמציה נלמדים בטכניון במסגרת שני מסלולי לימודים:

1. מסלול ארבע-שנתי לתואר בהנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

2. מסלול תלת-שנתי לתואר במדעי המיפוי והגיאו-אינפורמציה.

תוכניות הלימודים נחשבות למתקדמות בעולם ומכינות את הבוגרים להתמודד בהצלחה עם אתגרי העידן המודרני בתחומי הטכנולוגיה בכלל והמיפוי והגיאו-אינפורמציה בפרט.

המסלול הארבע-שנתי

במסגרת המסלול הארבע-שנתי נלמדים מקצועות יסוד טכניוניים, דוגמת: מתמטיקה ומבוא לתכנות | מקצועות פקולטיים דוגמת סטטיסטיקה, כלכלה הנדסית, שיטות נומריות | קורסי בסיס לתחום בכללם מדידות יסודות המיפוי, גיאודזיה גבוהה ו-GPS, פוטוגרמטריה, מיפוי ממוחשב ועוד | שרשרת התמחות בתחום המיפוי והמידע המרחבי או שרשרת התמחות בתחום המדידות הגיאודטיות וההנדסיות | מקצועות בחירה בתחומים כלליים.

המסלול התלת-שנתי

המסלול התלת-שנתי לתואר במיפוי וגיאו-אינפורמציה דומה במבנהו למסלול הארבע-שנתי. הוא אינו מכיל מקצועות הנדסיים של הפקולטה וכמות הבחירה בו מצומצמת ביותר.

שרשרות התמחות

במסגרת התואר מציעה התוכנית לסטודנטים שלוש שרשרות התמחות:

  1. תחום המיפוי הספרתי ומערכות המידע הגיאוגרפי
  2. תחום המקרקעין
  3. תחום ניווט ומדידות מדויקות

מחוויותיהם של הבוגריםראומה ערב, דוקטורנטית במסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

ראומה ערב, דוקטורנטית במסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה.

איך הגעתי ללמוד הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה
התלבטתי בין לימודים בפקולטות שונות ומוכרות בטכניון, עד שהגיע לידי עלון המסלול להנדסת מיפוי וגיאו- אינפורמציה. התעוררה בי סקרנות להכיר תחום שלא ידעתי דבר על קיומו. להפתעתי, גיליתי שהוא הבסיס לכל יוזמה, תכנון, בנייה, ובקיצור, שלא ניתן להקים דבר ללא מעורבותו של מהנדס מיפוי וגיאו-אינפורמציה.

חווית הלמידה במסלול 
במהלך הלימודים, כל סמסטר פקח את עיניי לאפשרויות הבלתי מוגבלות שהתחום מציע. גיליתי שמיפוי וגיאו- אינפורמציה נושקים לכל תחום אחר - בין אם ככלי בסיסי של מדידה לצרכי תשתיות ומקרקעין ובין אם למיפוי מתקדם עבור תחומים שונים, כמו למשל ניתוח סביבתי, ארכיטקטורה, מדעי כדור הארץ, ארכיאולוגיה, חקלאות מדייקת. כל זאת מבלי להזכיר את תחום מערכות המידע הגיאוגרפי המהווה בסיס לאפליקציות.

לאן התואר הביא אותי
כיום, אני חוקרת את התפתחות הבולענים בחופי ים המלח ואת נסיגת מצוק החוף המאיימת על יציבותם של מבנים במרכז הארץ. המחקר נעשה תוך שימוש בטכנולוגיות מבוססות סריקות לייזר אוויריות וקרקעיות. תוצאותיו מספקות כלים לקבלת החלטות בנושאי שימור, פיתוח וניטור התשתיות באזורים הנחקרים. יש ביכולתי לבצע מחקר שתורם רבות לסביבה. המסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה חשף אותי לתחום מדהים ומרתק, שמעצם ידיעתו אני יכולה לעזור ולפתח עולמות אחרים.

מחפשים אתגר לימודי ומקצועי? רוצים ללמוד תחום המשלב קידמה טכנולוגית עם חשיבה חדשה על פני כדור הארץ והחלל? צרו איתנו קשר.

פנו אלינו

פרופ"ח גלעד אבן צור| eventzur@technion.ac.il | 04-8293459
היחידה להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה | עליזה בלסברג aliza@technion.ac.il  | 04-8292361| geoinfo.technion.ac.il

 

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"א