הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה - העולם שאתם מכירים, כמו שעוד לא הכרתם

רשימת התארים ומספר שנות הלימוד מפורטים בקטלוג לימודי הסמכה

מסלולי הלימודים
הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה
מיפוי וגיאו-אינפורמציה

מהי הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה מהווה את הבסיס למערכות מודרניות למיפוי, לניהול ופיתוח תשתיות הבינוי, התחבורה, הטלקומוניקציה והאנרגיה, ולפיתוח מערכות מדויקות למודיעין ושליטה.

מדעי המיפוי והגיאו-אינפורמציה מתארים את פני כדור הארץ והפרטים שעל פניו. לתחום השפעה ישירה על קשת תופעות מרחביות, חברתיות וסביבתיות. די להבין כי כ-80% מהידע האנושי כיום הוא תלוי מיקום, על מנת להבין את חשיבותו ומידת העניין שהוא מעורר.

מעורבות בפרויקטים של תשתיות לאומיות, תכנון אורבני, חקר שינויים סביבתיים, ניתוח תצלומי אוויר לצרכי מודיעין לקיחת דגימות תת ימיותוביטחון, מיפוי תת-ימי או הדמיות לייזר - כל אלה הן רק מספר דוגמאות לשימוש המגוון במדעי המיפוי והגיאו-אינפורמציה.

תחום המיפוי והגיאו-אינפורמציה משיק למדעים מדויקים מתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, מדעי המחשב, הגיאודזיה והמדעים הפלנטאריים. במסגרת הלימודים, זוכים הסטודנטים להכיר מקרוב את עולם הלווייניות והלייזר, מערכות הניווט, עיבוד תמונה, חישה-מרחוק ואלגוריתמיקה.

תחומי הפעילות בתחום

נושאי הלימוד במיפוי ובגיאו-אינפורמציה המודרניים הם רבים ומגוונים וכוללים, בין היתר:

מערכות מידע גיאוגרפי (GIS) - שילוב שכבות מידע סביבתי ותכנוני עם מידע מרחבי. המערכות מוכרות בעיקר בשימושים יומיומיים, כגון חיפוש מסלולי נסיעה או אתרי תיירות ובילוי בסביבה הקרובה, אך מספקות גם תשתית רחבת היקף בכל גוף גדול בארץ ובעולם.

פוטוגרמטריה ספרתית ולייזר - ניתוח תצלומים, הדמיות לוויין ונתוני מערכות לייזר לצורך זיהוי גופים ובניית מודלים תלת-ממדיים. הזיהוי והמידול נעשים באמצעות מודלים מתמטיים מתקדמים המפותחים לשם כך.

מיפוי ממוחשב ועבוד תמונה - בתחום זה עוסקים בהרכשה, עיבוד, ניתוח וייצוג של מידע גיאו-מרחבי באופן ממוחשב. ראיה ממוחשבת, זיהוי תבניות, עיבוד גיאומטרי של מידע גיאוגרפי, מבני נתונים וטופולוגיה הם רק חלק מנושאי הלימוד בתחום זה.

חישה מרחוק - שיטה לצילום בעזרת מצלמות קרקעיות ולווייניות הקולטות קרינה בתחומים הסמויים מהעין. חישה מרחוק מאפשרת יצירת תמונות בהן נראים מרכיבים סביבתיים כמו חנקן, מימן, ומרכיבים ביולוגיים אחרים, שלא ניתן לזהותם בעין בלתי-מזוינת.

מדידות הנדסיות וטופוגרפיות - עוסקות בקביעת מיקום פרטים על פני כדור-הארץ. תוצרי המדידות מהווים בסיס לתכנון ולביצוע פרויקטים הנדסיים ברמות מורכבות שונות.

ניהול מקרקעין וקדסטר - ניהול ורישום זכויות במקרקעין, לפי חוקי מדינת ישראל, מבוצע רק על-ידי בוגרי המסלול מיפוי וגיאו-אינפורמציה, בעלי רישיון ממשלתי לעסוק בתחום, היוצרים תוכניות לצרכי רישום הקרקע כשייכת לבעליה.

גיאודזיה, מדידות לווייניות וניווט - הצגה כמותית של צורתו ומידותיו של כדור הארץ, קביעת מיקום מדוייק והקמת רשתות, אלגוריתמים לשיערוך מיקום ומצב זוויתי של אלמנט במרחב.

קריירה ותחומי תעסוקה

נגישות המידע המרחבי, ההנדסי והגיאוגרפי ומערכות המחשוב המהיר והאינטרנט הפכו את מדע הגיאו-אינפורמציה למרכיב חשוב בתעשיות רבות. בעשור האחרון, זהו אחד התחומים הצומחים בעולם. כפועל יוצא, מהנדסי מיפוי וגיאו-אינפורמציה הם חלק מרכזי באיסוף וניתוח הנתונים.

הזדמנויות התעסוקה הפתוחות בפני בוגרי המסלול למיפוי וגיאו-אינפורמציה מגוונות ומרתקות. בוגרי המסלול משתלבים במגזר הפרטי ובתעשיית ההיי-טק, בחברות העוסקות בניהול מידע גיאוגרפי ועיבוד תמונה, בחברות המפתחות מערכות ניווט לרכבים, מטוסים וספינות, חברות תשתית וניהול פרויקטים ועוד. במגזר הציבורי, משתלבים בוגרי המסלול במשרדי הממשלה, מערכות הביטחון ורשויות המקרקעין.

צמיחתו של התחום והתעוררות הצורך ביישומים מבוססי מיקום ועיבוד נתונים מוביל לגידול קבוע בביקוש לעובדים מיומנים בארץ ובחו"ל.

הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה בטכניון

  • התואר היחיד בארץ המשלב מדעים מדויקים והנדסה עם הבנת הסביבה, החברה והמרחב בו אנו חיים.
  • מלגות הצטיינות: בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית מערך מלגות חסר תקדים בהיקפו. מפעל הפרסים ומלגות לסטודנטים מצטיינים בשווי של כ 250,000- ₪ לשנה.
  • מלגות לימודים: לכיסוי הוצאות שכר הלימוד וחלק מהוצאות הדיור והכלכלה. מפעל המלגות בפקולטה מונה כ 100- מלגות לימוד וקיום בשווי של כ 3,000,000- ₪ לשנה.
  • עתידים לתעשייה: לקידום צעירי הפריפריה לתואר בהנדסה.
  • צוערים למהנדסי תשתיות בהנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה: צעירים מוכשרים מכל חלקי הארץ, המגזרים והתרבויות. תוכנית דגל יוקרתית הפועלת בשיתוף עמותת עתידים והטכניון.
  • סיוע לסטודנטים: המסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה יעשה כל מאמץ לסייע לכם להתמודד עם בעיות סוציואקונומיות כדי לאפשר לכל אחת ואחד ללמוד בטכניון ולרכוש אופק תעסוקתי, פרנסה ועניין מקצועי.
  • מדידה בעזרת לוין בשטח

תוכנית הלימודים

מיפוי וגיאו-אינפורמציה נלמדים בטכניון במסגרת שני מסלולי לימודים:

1. מסלול ארבע-שנתי לתואר בהנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

2. מסלול תלת-שנתי לתואר במדעי המיפוי והגיאו-אינפורמציה.

תוכניות הלימודים נחשבות למתקדמות בעולם ומכינות את הבוגרים להתמודד בהצלחה עם אתגרי העידן המודרני בתחומי הטכנולוגיה בכלל והמיפוי והגיאו-אינפורמציה בפרט.

המסלול הארבע-שנתי

במסגרת המסלול הארבע-שנתי נלמדים מקצועות יסוד טכניוניים, דוגמת: מתמטיקה ומבוא לתכנות | מקצועות פקולטיים דוגמת סטטיסטיקה, כלכלה הנדסית, שיטות נומריות | קורסי בסיס לתחום בכללם מדידות יסודות המיפוי, גיאודזיה גבוהה ו-GPS, פוטוגרמטריה, מיפוי ממוחשב ועוד | שרשרת התמחות בתחום המיפוי והמידע המרחבי או שרשרת התמחות בתחום המדידות הגיאודטיות וההנדסיות | מקצועות בחירה בתחומים כלליים.

המסלול התלת-שנתי

המסלול התלת-שנתי לתואר במיפוי וגיאו-אינפורמציה דומה במבנהו למסלול הארבע-שנתי. הוא אינו מכיל מקצועות הנדסיים של הפקולטה וכמות הבחירה בו מצומצמת ביותר.

שרשרות התמחות

במסגרת התואר מציעה התוכנית לסטודנטים שלוש שרשרות התמחות:

  1. תחום המיפוי הספרתי ומערכות המידע הגיאוגרפי
  2. תחום המקרקעין
  3. תחום ניווט ומדידות מדויקות

מחוויותיהם של הבוגריםראומה ערב, דוקטורנטית במסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה

ד"ר ראומה ערב, בוגרת המסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה.

איך הגעתי ללמוד הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה
התלבטתי בין לימודים בפקולטות שונות ומוכרות בטכניון, עד שהגיע לידי עלון המסלול להנדסת מיפוי וגיאו- אינפורמציה. התעוררה בי סקרנות להכיר תחום שלא ידעתי דבר על קיומו. להפתעתי, גיליתי שהוא הבסיס לכל יוזמה, תכנון, בנייה, ובקיצור, שלא ניתן להקים דבר ללא מעורבותו של מהנדס מיפוי וגיאו-אינפורמציה.

חווית הלמידה במסלול 
במהלך הלימודים, כל סמסטר פקח את עיניי לאפשרויות הבלתי מוגבלות שהתחום מציע. גיליתי שמיפוי וגיאו- אינפורמציה נושקים לכל תחום אחר - בין אם ככלי בסיסי של מדידה לצרכי תשתיות ומקרקעין ובין אם למיפוי מתקדם עבור תחומים שונים, כמו למשל ניתוח סביבתי, ארכיטקטורה, מדעי כדור הארץ, ארכיאולוגיה, חקלאות מדייקת. כל זאת מבלי להזכיר את תחום מערכות המידע הגיאוגרפי המהווה בסיס לאפליקציות.

לאן התואר הביא אותי
כיום, אני חוקרת את התפתחות הבולענים בחופי ים המלח ואת נסיגת מצוק החוף המאיימת על יציבותם של מבנים במרכז הארץ. המחקר נעשה תוך שימוש בטכנולוגיות מבוססות סריקות לייזר אוויריות וקרקעיות. תוצאותיו מספקות כלים לקבלת החלטות בנושאי שימור, פיתוח וניטור התשתיות באזורים הנחקרים. יש ביכולתי לבצע מחקר שתורם רבות לסביבה. המסלול להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה חשף אותי לתחום מדהים ומרתק, שמעצם ידיעתו אני יכולה לעזור ולפתח עולמות אחרים.

מחפשים אתגר לימודי ומקצועי? רוצים ללמוד תחום המשלב קידמה טכנולוגית עם חשיבה חדשה על פני כדור הארץ והחלל? צרו איתנו קשר.

פנו אלינו

פרופ"ח גלעד אבן צור| eventzur@technion.ac.il | 04-8293459
היחידה להנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה | עליזה בלסברג cee.ug.geoinfo@technion.ac.il  | 04-8292361| geoinfo.technion.ac.il

 

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב