מתמטיקה

למה מכשירים המסלולים במתמטיקה

בניין הפקולטה למתמטיקה

המסלולים מכשירים מתמטיקאים ברמה גבוהה, אשר יוכלו להשתלב בתעשייה, במחקר ובהוראה. השוק הפרטי מחזר אחר בוגרי מתמטיקה, שיכולים למצוא עצמם מועסקים במשרות נחשקות בעולם ההיי-טק או בפיננסים (בעיקר בתחומי ניהול הסיכונים, שנהפכו למבוקשים מאוד בעקבות המשבר העולמי).

לבוגרי מתמטיקה אין קושי למצוא משרה בשכר גבוה. בוגרי המסלולים עובדים במחקר ובפיתוח בקשת רחבה של מפעלים | בתעשיות עתירות מדע | רפא"ל | בתעשיית המחשבים | במוסדות פיננסיים | במוסדות מחקר | באוניברסיטאות | בבתי-ספר. בזכות ההתפתחות המתמידה של המחקר בתעשיות עתירות מדע, גדל הביקוש למתמטיקאים. תוכניות הלימודים, בכל המסלולים, מכוונות להקניית הכשרה בסיסית הנותנת מענה לביקוש.

מסלולי הלימודים

  • מתמטיקה תלת-שנתית
  • מתמטיקה שימושית תלת-שנתית
  • מתמטיקה שימושית ארבע-שנתית

הסטודנטים יכולים לדחות את הבחירה בין מסלולי הלימוד השונים עד הסמסטר הרביעי ללימודיהם, כך מתתמונה של אורי שפירא בפקולטה למתמטיקהאפשרת להם שהות לגבש את תוכניותיהם לעתיד.

במסלולים מתמטיקה תלת-שנתית ומתמטיקה שימושית ארבע-שנתית ניתן לשלב לימודי מתמטיקה עם מסלולי התמחות בתחומים אחרים, כגון: מדעי המחשב, פיזיקה, סטטיסטיקה, כלכלה וכו' (האפשרות להתמחות במדעי המחשב מותנית ברמת ציונים נאותה).

תוכנית לימודים משותפת

מדעי המחשב ומתמטיקה

מסלול המשותף לפקולטה למתמטיקה ולפקולטה למדעי המחשבמסלול קבלה ישיר שיש להירשם אליו בנפרד.

פרסי הצטיינות

פרסי הצטיינות מוענקים לסטודנטים הרשומים בפקולטה למתמטיקה כפקולטת אם.

פרס סכם: פרס הצטיינות מיוחד למתקבלים לכל אחד ממסלולי הפקולטה, בעלי ציון סכם 90 ומעלה (שאינם שייכים לתוכנית הטכניון למצוינים). הפרס יינתן לאחר סיום בהצלחה של סמסטר לימודים בפקולטה.

פרסים לסטודנטים מצטיינים: פרסים כספיים מקרנות מיוחדות המוענקים לסטודנטים מצטיינים במהלך לימודיהם.

תואר ראשון נוסף ממסלול אחר

הפקולטה למתמטיקה קולטת סטודנטים מצטיינים מפקולטות אחרות בטכניון, המעוניינים ללמוד לתואר ראשון נוסף במתמטיקה. 

שימו לב! ניתן להתקבל למתמטיקה ללא ציון פסיכומטרי. למידע נוסף הקליקו.

מחוויותיהם של הבוגרים

נדב, בוגר תואר ראשון תלת-שנתי במתמטיקה, ותואר שני במתמטיקה שימושית.
כילד וכנער אהבתי את כל המדעים: כימיה, פיסיקה, ביולוגיה ומתמטיקה. התחביב העיקרי שלי היה מחשבים. לכן כשהחלטתי ללמוד בטכניון, התלבטתי מאוד בין מספר מסלולים. בסוף החלטתי שמתמטיקה היא זו שמעניינת ומסקרנת אותי יותר משאר המקצועות. יתר על כן, האמנתי שידע מעמיק במתמטיקה יאפשר לי יחסית בקלות להבין ולהשתלב בעבודה גם במדעים אחרים וגם בתכנות, אם ארצה בך.

אחרי הלימודים התגייסתי, ועבדתי שש שנים על מחקרים ששילבו מתמטיקה, פיסיקה ומחשבים. לא יכולתי לבקש שירות צבאי מעניין ומאתגר יותר. במקביל, עשיתי גם תואר שני במתמטיקה שימושית, כמובן גם הוא בפקולטה למתמטיקה בטכניון. אחרי כן, החלטתי לעבור לחברת היי-טק קטנה שעסקה בתכנון ובניית ציוד מתקדם לרשתות מחשבים. למרות שכבר לא עסקתי במתמטיקה טהורה, עדיין צורת החשיבה המתמטית- המעמיקה והיצירתית - לא עזבה אותי, והתמקדתי במחקר בפיתוח מוצרים חדשים עבור החברה. אחרי שלוש שנים החלטתי להתמקד עוד יותר בעבודה מחקרית וחדשנית, ועברתי למעבדת המחקר של IBM בחיפה. שם אני עובד בשמונה השנים האחרונות.

ההחלטה לבחור בפקולטה למתמטיקה התבררה כהחלטה מצוינת עליה אני מברך עד היום. הפקולטה קטנה, עם יחס אישי לסטודנטים, יותר מהנהוג בפקולטות אחרות. המרצים היו מעולים, גם מבחינת הידע המעמיק שלם, וגם מבחינת איכות ההוראה. הלימודים היו מרתקים - גם אם לא קלים. יצאתי מלימודי התואר הראשון, ואחריו השני, עם ידע מעמיק ומעודכן במתמטיקה, ועם צורת חשיבה מתמטית שעזרה לי אחר-כך בכל עיסוקיי.

פנו אלינו

פרופ' אור שליט, רחל טובול | mathstd@technion.ac.il | 04-8294279
math.technion.ac.il

תחומי עיסוק

דוח בוגרים לפי תחום עיסוק מתמטיקה
תחום עיסוק תת תחום סה"כ
אקדמיה, הוראה, מחקר ופיתוח עוזר הוראה, עמית מחקר, עובד מחקר, חוקר, פרופ', מתרגל, מלגאי, הוראה, סגן מנהל, מנהל, מדען, קצין פיתוח34.3%
מערכות מידע ותוכנה, אלקטרוניקה ומחשבים מנתח מערכות, מתכנת, הנדסת תוכנה, ערכות הספק, עיבוד אותות, מנהל אפליקציות, תקנים ומערכות אלקטרואופטיים, מקרואלקטרוניקה, בקרה, מצב מוצק, תקשורת, גלים ואלקטרואופטיקה, VLSI25.6%
אחר, ייעוץ, כלכלה, תשתיות וסביבה, הנדסהיעוץ הנדסי, יעוץ מיחשוב, חשב, מהנדס דרכים, מהנדס תחבורה, מהנדס מים, מהנדס בניין, מהנדס קונסטרוקציות, מהנדס סביבה, איכות הסביבה, מהנדס ביצוע, מהנדס, מהנדס ראשי, מהנדס מעבדה, מהנדס פיתוח, מהנדס מערכת23%
ניהול, ניהול בכירמנהל סניף, מנהל מחלקה, מנהל משרד, ראש צוות, מפקח, ראש תחום, מנהל פרוייקטים, מנהל תפעול, קצין תכנון, מוביל פרוייקטים, מנכ"ל, סמנכ"ל, נשיא, מנהל מפעל 17.1%

מקומות תעסוקה

דוח בוגרים לפי שם מפעל מתמטיקה
שם המפעל סה"כ
בטחון (צה"ל , רפא"ל)35.18%
מפעלי הייטק (גילת רשתות, אינטל, אלביט, אמדוקס, אמולט בע"מ, F.R.M ENGINEER , מרקורי, נט צ'יאנג', קומפיוגן)31.59%
אוניברסיטאות ומכללות בארץ 18.42%
אחר (רשויות מקומיות, בתי ספר, תמי, משרדי ממשלה, טמבור)18.41%