שאלות שכיחות

הפרופיל הקלאסי של רופאים מתאים יותר ללימודי ביולוגיה או מדעי הרפואה בתור רקע אקדמי. אבל, יש חלק שרוצים לעסוק גם בהנדסה וגם ברפואה. למשל מנהל בית חולים רמב"ם הוא גם וגם, דיקן הפקולטה להנדסה ביו-רפואית הוא גם וגם.

השאלה שנשאלת תמיד תמיד היא: מה תעשו אם לא תתקבלו לרפואה. סטודנטים שילמדו ביולוגיה ישארו עם תואר בביולוגיה, אבל אלה שילמדו הנדסה ביו-רפואית ולא התקבלו לרפואה, יכולים לעסוק בתחומים קרובים ולהיות מהנדסים. מי שממש לא אוהב פיזיקה ומתמטיקה הנדסה זה לא בשבילו.

ניתן לקבל בטכניון ייעוץ בחינם. לרשות המתעניינים באפשרויות ההרשמה לטכניון, עומד מדור ייעוץ הנותן ייעוץ אישי בנושאים כגון: תנאי קבלה, מעונות, הלוואות, מלגות ותוכניות לימודים. המדור נותן ייעוץ והכוונה לשיפור הסכם, ומאפשר למועמדים לחשב אותו על פי נתוניהם (הקיימים או הרצויים).

במדור קיים חומר לעיון בנושאים שונים: תיאור המקצועות הנלמדים בטכניון; תיאור עיסוקים ותפקידים; סיכויי תעסוקה בתחומים השונים; דוגמאות של בחינות מיון וסיווג; מצגות בנושאים שונים ועוד. המדור נמצא בכניסה לבניין אולמן, קומה 4, 04-8295555. שעות הקבלה בימים א'-ה', בין השעות 14:00-9:00. אין צורך לתאם את הביקור מראש. מומלץ להביא תעודת בגרות. ניתן לקבל ייעוץ גם בטלפון 04-8295555, 077-8875555  או בדוא"ל rishum@technion.ac.il.

ניתן לבקר בטכניון

הטכניון שינה את המתכונת המוכרת של הימים הפתוחים ואת החשיפה של מסלולי הלימוד לציבור המתעניינים.

המתעניינים בלימודים בטכניון בכל הפקולטות מוזמנים למלא את פרטיהם בקישור הבא: https://techlead.web.technion.ac.il/bachelorsleadform/

ויחזרו אליכם בהקדם!

בתי ספר יכולים להשתתף בפעילויות מדעיות בטכניון ע''י פנייה למרכז לנוער שוחר מדע טל : 04-8293100.

בטכניון בכל המסלולים להנדסה מושם דגש על תחומי המתמטיקה והפיזיקה.
לכן, מומלץ ללמוד בתיכון, ביסודיות, מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל וכן אנגלית. במקצועות מתמטיקה ופיזיקה  מקבלים גם בונוס גדול (בעת חישוב סיכוי הקבלה). מי שלא נבחנו בבגרות בפיזיקה, יצטרכו לעבור בחינת סיווג בפיזיקה אחרי הקבלה לטכניון. החל משנת הלימוד תש"ף חובה להיבחן במתמטיקה ברמה של 5 יח"ל ובציון של 70 ומעלה, כדי להיות קבילים לדיון בקבלה לטכניון.

ועדות הטכניון ערכו בדיקה מקיפה הבוחנת את הגורמים להצלחת הסטודנטים בטכניון. בבדיקה נמצא שסטודנטים חסרי רקע מתאים התקשו בשנות הלימודים הראשונות, וחלקם נאלצו להאריך את תקופת לימודיהם או  להפסיקם. כדי לסייע לסטודנטים להתחיל את לימודיהם ברגל ימין. הוחלט בטכניון לחייב סטודנטים שהתקבלו ללא רקע מתאים בהשלמות לפני תחילת הלימודים.
ההשלמות הנדרשות לקראת הלימודים הן בפיזיקה ו/או בכימיה.
למידע נוסף לגבי בחינות הסיווג.

למתעניינים בלימודים בתחומי מדעי החיים, מומלץ גם להרחיב בתיכון בתחומי הביולוגיה והכימיה. יחד עם זאת, הטכניון אינו מתעלם ממקצועות אחרים בבגרות, בעת חישוב הממוצע המיטבי, ולכן גדולים סיכויים של מי שציוניהם בבגרות הם גבוהים, בכל המקצועות, מאלה של מי שמצטיין רק במקצועות הריאליים.

הטכניון מעניק בונוס מיוחד, בנוסף לבונוסים הקיימים כיום, לתלמידי תיכון אשר ילמדו בנוסף ל 5 יח"ל למתמטיקה , שני מקצועות מדעיים-טכנולוגיים בהיקף של חמש יחידות כל אחד.
מספר הסטודנטיות הלומדות בטכניון עולה בהתמדה בשנים האחרונות והוא כ-40%. שיעור הנשים בין הלומדים לתארים מתקדמים גבוהה אף יותר. אחוז הנשים בתואר שני הוא 40% ובתואר שלישי 42%. היום נמצא סטודנטיות גם במספר פקולטות שבעבר בנות נמנעו מלהיכנס אליהן, במספרים הולכים וגדלים לדוגמא: הנדסת מכונות, הנדסת חשמל, הנדסת אוירונוטיקה ופיזיקה. שיעור ההצלחה בלימודים של בנות גבוה כמו של הבנים לפחות. כיום נמצאות חברות סגל בכל הפקולטות בטכניון. לאחרונה התקבלו שלוש נשות סגל חדשות המצטיינות בתחומיהן. במספר פקולטות החליטו לפעול להגדלת מספר הנשים בטכניון ולכן הוקמו ועדות הכוללות סטודנטיות ואנשי סגל. אשת סגל אקדמי בכירה מונתה ע"י נשיא הטכניון כיועצת מיוחדת למעמד האישה בטכניון.
ניתן להירשם לטכניון דרך אתר זה בלבד.
הטכניון מקבל לפי סכם לרוב המסלולים על סמך ממוצע ציוני בגרות + פסיכומטרי (הציון הרב-תחומי)- צירופים שונים יכולים לאפשר קבלה. כמו למשל (בגרות תחילה) 800+98, 780+101, 740+104, 660+110, 620+116, 600+11. כאשר אחד ממרכיבי הסכם גבוה יכול השני להיות נמוך. לארכיטקטורה ואדריכלות נוף-מתווסף גם ציון בחינת כניסה לארכיטקטורה. לרפואה ולמסלול לתואר כפול הנדסה ביו רפואית ורפואה, הקבלה תהיה על פי מדרג ציון בחינת מו"ר.

הטכניון יתחשב בציונים על פי הטבלה הבאה:

באילו ציונים יתחשב הטכניון במקרה שקיימים מספר ציונים של בחינה מאותו סוג ומה תוקפם
סוג הבחינההציון שייקלט אחרוןהציון הגבוה ביותרתוקף הציון
ציוני פסיכומטרי (הציון הרב תחומי)×7 שנים
ציוני SAT / ACT×שנתיים
ציוני בגרות×לתמיד
ציוני בחינת המיון לרפואה (מו"ר)×השנה הנוכחית ושנתיים אחורה
ציון בחינת כניסה בארכיטקטורה למסלול לארכיטקטורהציון 90 ומעלה יישמרניתן לשמור ציון משנה אחת אחורה בלבד
ציון בחינת כניסה באדריכלות נוף למסלול לאדריכלות נוףציון 85 ומעלה יישמרניתן לשמור ציון משנה אחת אחורה בלבד
בטכניון בכל המסלולים להנדסה מושם דגש על תחומי המתמטיקה והפיזיקה.
לכן, מומלץ ללמוד בתיכון, ביסודיות, מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל וכן אנגלית. מקצועות אלו מקבלים גם בונוס גדול (בעת חישוב סיכוי הקבלה). מי שלא נבחנו בבגרות בפיזיקה, יצטרכו לעבור בחינת סיווג בפיזיקה אחרי הקבלה לטכניון.
למתעניינים בלימודים בתחומי מדעי החיים, מומלץ גם להרחיב בתיכון בתחומי הביולוגיה והכימיה. יחד עם זאת, הטכניון אינו מתעלם ממקצועות אחרים בבגרות, בעת חישוב הממוצע המיטבי, ולכן גדולים סיכויים של מי שציוניהם בבגרות הם גבוהים, בכל המקצועות, מאלה של מי שמצטיין רק במקצועות הריאליים.
על פי מספר המקומות, מידת הביקוש למסלול וציוני המועמדים שנרשמו אליו.
ציון הסֶכֶם קובע את מיקומכם בתחרות על מספר מוגבל של מקומות. סיפי הקבלה המפורסמים בטבלה הנם סיפי קבלה משוערים בלבד. סיכויי הקבלה של מי שנמצא מעל חתך הקבלה טובים מאוד. בפועל עשוי סף הקבלה להיות שונה בשל מספר הנרשמים, איכות נתוניהם ומכסת המקומות. בחלק מהמסלולים ייתכנו סיפי קבלה שונים לעדיפות ראשונה ושנייה. במועד מאוחר עלולים סיפי הקבלה להיות גבוהים יותר או שלא יישארו מקומות.
סיפי הקבלה משתנים מעת לעת במשך כל תהליך הדיונים עד תחילת הסמסטר, ולפיכך הם יפורסמו רק באתר של מרכז רישום וקבלה, שם ניתן יהיה לעקוב אחרי השינויים בציוני הסכם.
הרשמה מאוחרת נפתחת בדרך כלל לאחר ההרשמה הרגילה אך לא בכל המסלולים. היא נמשכת עד לסיומה מבלי שנקבע לכך מועד מראש.
סיכויי הקבלה עלולים לקטון ככל שמתאחר מועד ההרשמה, לכן, כדאי להירשם בהרשמה הרגילה, ייתכן שלא יישארו מקומות. אין הרשמה מאוחרת לרפואה, למסלול לתואר כפול הנדסה ביו-רפואית ורפואה, לארכיטקטורה, ולאדריכלות נוף.

במועד אוחר לא ניתן לקבל מעונות!

כן, אולם ההחלטה תהיה בהתאם למצב הקבלה במסלול הלימודים, במועד בו נקבל את הציונים, ייתכן שלא יישארו מקומות כלל!.
בשלב מאוחר כזה לא ניתן יהיה לקבל מעונות.
א. מעבר מסלול בטכניון על סמך ציון סכם 

לכל המסלולים (למעט רפואה והמסלול לתואר כפול הנדסה ביו-רפואית ורפואה, ארכיטקטורה ואדריכלות נוף) - מי שלמדו רק סמסטר אחד או שניים, יוכלו להגיש בקשת מעבר מסלול על סמך ציון הסכם, לפי סף הקבלה שיהיה באותו סמסטר.

לארכיטקטורה ואדריכלות נוף - המעבר בכל מהלך לימודי התואר נתון לשיקולי ועדת הקבלה בפקולטה.

לרפואה.

אופן הגשת הבקשה למעבר על סמך סכם

ניתן להגיש בקשה למעבר ממסלול למסלול על סמך ציון הסכם. את הבקשה ניתן להגיש באתר מרכז רישום וקבלה, והיא אינה כרוכה בתשלום.

מועד הגשת בקשת המעבר

ניתן להגיש בקשה לעבור מסלול לימודים בהתאם לזמני ההרשמה לטכניון לאותו הסמסטר. לא תתאפשר הגשת בקשת מעבר אחרי פתיחת הסמסטר.

תקינות אקדמית

 כל מי שיבקשו לעבור עפ"י ציון הסכם יהיו חייבים להיות במצב אקדמי תקין, אחרת תבוטל החלטת המעבר.

ב. מעבר מסלול בטכניון על פי רקע אקדמי
למידע על מעבר מסלול על פי רקע אקדמי.

ניתן להתקבל לטכניון למקצועות אלו גם ללא לימודים מוקדמים בתחום זה, אבל חסרון הידע יפריע לך, במידה מסוימת, במהלך הלימודים בטכניון. לפיכך, אם ידוע לך שאלה התחומים המעניינים בלימודים גבוהים, כדאי לך להכין את עצמך מראש וללמוד כימיה וביולוגיה ברמה מוגברת, בנוסף למתמטיקה ופיזיקה ברמה מוגברת.
למספר מסלולים נדרש ידע מוקדם בכימיה, לכן למי שאין בגרות בכימיה 3 יח"ל עם ציון 70 ומעלה יצטרך לעבור בחינת סיווג בכימיה.
לסכום המדויק הקליקו .
בטכניון קיימת לשכת דיקן הסטודנטים הפועלת רבות לסייע לסטודנטים במלגות, מענקי סיוע והלוואות שונות. ניתן לקבל עזרה על פי קריטריונים כלכליים וכן על הצטיינות בלימודים ופעילות ציבורית. ניתן להשתתף בפר"ח (פרוייקט חונכות). עבור פעילות של כ- 4 שעות שבועיות, ניתן לקבל כיסוי של חלק ניכר משכר הלימוד, ללא התחשבות במצב הכלכלי.
כמו כן, ניתן לקבל הלוואות ועזרה בתשלום שכר הלימוד ושכר הדירה ללא ריבית. חלק מההלוואות ניתן להחזיר בסוף הלימודים.
בקשות למלגה יש להגיש בזמן ההרשמה לטכניון באינטרנט.
פרטים נוספים באתר הטכניון.

מלגת "מצטייני סכם"

כחלק מפעילות הטכניון לעידוד מצוינות, מעניק הטכניון מלגות שכר לימוד ל"מצטייני סכם" למתקבלים ללימודים לתואר ראשון בטכניון, שהנם בעלי נתוני קבלה גבוהים. הודעה על זכייה במלגה תימסר למתקבלים סמוך למועד קבלתם ללימודים. המלגות עצמן תחולקנה בטקס בפקולטה ביום ההיכרות.
למידע נוסף הקליקו

מלגות ע"ש אלפרד ואנה גריי Alfred and Anna Grey Scholarships

הזכאים למלגות אלפרד ואנה גריי - ALFRED AND ANNA GREY SCHOLARSHIPS נקבעים מבין המתקבלים בפעם הראשונה ללימודים והם בעלי הישגים יוצאי דופן בסכם הקבלה. הזכאים יקבלו מלגה כספית בגובה של 7,000$ לשנת הלימודים הראשונה (מחצית המלגה בסמסטר הראשון ללימודים ומחצית בסמסטר השני ללימודים).

הזכאים למלגה יקבלו על כך הודעה בכתב (עד אמצע אוגוסט) ויתבקשו לאשר את מימושה. בשנה האקדמית תשע"ז יעניק הטכניון כ-25 מלגות. למידע נוסף הקליקו.

מלגות דיקן הסטודנטים

המלגות הניתנות באמצעות לשכת דיקן הסטודנטים מתחלקות לשתי קבוצות:

1. מלגות סיוע: מלגות הניתנות אחת לשנה על-פי קריטריונים כלכליים בעיקרם. תוכלו להגיש בקשה למלגת סיוע בעת הרישום לטכניון או לאחר קליטת רישומכם באתר. תשובה בדבר זכאות למלגת סיוע וגובה המלגה ניתן לקבל מיד עם הודעת הקבלה לטכניון.

 מידע נוסף

לשכת דיקן הסטודנטים | בניין פישבך | ימים א-ד |  13:00-10:00 | 04-8295169 | newstud.technion.ac.il

  2. מלגות פר"ח (פרויקט חונכות): כמחצית מגובה שכר הלימוד השנתי (ללא תלות במצב הכלכלי). במסגרת הפרויקט מקדישים החונכים כ-4 שעות שבועיות.

ההרשמה לפר"ח מתבצעת בתחילת השנה באתר פר"ח.

מלגות לזוכי אולימפיאדות ותחרויות בינלאומיות

מלגות למצטייני מסלול

 

סטודנטים לתואר ראשון יכולים  לאחר שסיימו שנתיים ראשונות בציונים סבירים, לבקש להתחיל תואר ראשון נוסף.
בכל מקרה, משך הזמן הנדרש להשלמת שני התארים הראשונים קצר ממשך הזמן שהיה נדרש ללמוד אותם בזה אחר זה.

כן, יש לבדוק שהמוסד מוכר על ידי הטכניון ושהלימודים הינם בתחום רלבנטי.

ייעוץ לבעלי בגרות זרה ורקע אקדמי

גב' עליזה ובר 
rishum@technion.ac.il
קבלת קהל 
מרכז רישום וקבלת מועמדים
בניין אולמן, קומה 4.
בימים א'-ד' בשעות 9:00-14:00
ביום ה' בשעות 9:00-10:00
04-8295555, 077-8875555 , פקס 04-8295830
(רצוי לציין מספר טלפון בדוא"ל לצורך התקשרות)

מי שלמדו באונ' הפתוחה מספר נקודות קטן מ-30, ידון לקבלה לטכניון על פי ציון הסכם (בגרות ופסיכומטרי רב תחומי), כאשר הישגיו בלימודים האקדמיים נכנסים לחישוב ממוצע הבגרות, אם הם משפרים את הממוצע.
מי שלמדו 30 נקודות ויותר (בתחומים רלוונטים לטכניון) יידונו עפ"י השגיהם בלימודים האקדמיים והציון הפסיכומטרי הרב תחומי. הבגרות שלו לא תהיה רלוונטית לדיון.
ראוי להזכיר כי לאו"פ ולטכניון מספר גדול של תוכניות מוסכמות הנקראות "אפיק מעבר לטכניון", ומי שעומד בתנאי תוכנית כזאת יכול להתקבל לטכניון לשנה ב באותו מסלול, ללא ציון פסיכומטרי.

שאלה: אני תלמיד תיכון ורוצה להתחיל ללמוד לתואר אקדמי כבר עכשיו. האם יש אפשרות כזאת בטכניון?

תשובה: כן. המסלול "מתיכון לטכניון" מאפשר לתלמידי תיכון ללמוד קורסים לתואר ראשון בטכניון, במקביל ללימודיהם בתיכון, ולהתקבל לטכניון (לפקולטות למתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב) על בסיס הציונים בקורסים הללו, ללא צורך בתעודת בגרות או בציון של הבחינה הפסיכומטרית. המסלול הוא חלק בתכנית רחבה יותר, הנקראת "שילוב תלמידי תיכון בלימודים בטכניון", המאפשרת לתלמידי תיכון ללמוד קורסים בטכניון ולזכות בנקודות הלימוד עבור הקורסים הללו אחרי הקבלה לטכניון. פרטים באתר:http://www.math.technion.ac.il/noam/mitichon.html

שאלה: אני תלמיד תיכון ואני מתעניין במתמטיקה. האם יש בטכניון תוכניות לתלמידים כמוני שבהן אפשר ללמוד דברים מעניינים במתמטיקה מעבר למה שאני לומד בבית הספר?

תשובה: כן. הפקולטה למתמטיקה בטכניון מארגנת מספר פעילויות לנוער המתעניין במתמטיקה:

א. תומבה 17/19 - מחנה קיץ ייחודי לבוגרי כיתות ט'-י"ב המתקיים במשך שבועיים בתנאי פנימייה בטכניון והמשלב לימודי תורת המספרים (תחום קלאסי העוסק בחקר התכונות של מספרים טבעיים שאנחנו כה מכירים: ...,1,2,3,4,5) ושיטת ההצפנהRSA יחד עם פעילות חברתית מגוונת ומהנה (ספורט, סרטים וכדומה). פרטים באתר: http://www.math.technion.ac.il/noam/tomba.html

ב. קורס חידות - הקורס העוסק בפתרון בעיות וחידות מעניינות במתמטיקה במגוון נושאים. לקורס אין דרישות קדם והוא פתוח לתלמידי תיכון מוכשרים. פרטים באתר:http://www.math.technion.ac.il/noam/riddles.html

ג. תחרות גרוסמן - האולימפיאדה השנתית במתמטיקה. נושאי הבחינה באים מתחום המתמטיקה האלמנטרית, כאשר השאלות הן בעיות אתגר לא שגרתיות. פרטים באתר:http://www.math.technion.ac.il/noam/grossman.html

כן. ניתן לקבל פטורים מלימוד מקצועות בטכניון בזכות לימודים קודמים: לימודים אקדמיים או לימודים בבית ספר להנדסאים.
גיליון הציונים של בעלי רקע אקדמי שלמדו במוסד אקדמי מוכר שנה אחת לפחות או בבי"ס להנדסאים הזכאים לדיפלומה, מועברים ע"י מרכז רישום וקבלה, לדיון בבקשה לקבלת פטורים בפקולטה, שאליה התקבל ללימודים.
מתקבלים שלמדו קורסים בודדים במוסד אקדמי מוכר, רשאים לפנות ישירות למרכז לימודי הסמכה הפקולטה אליה הם התקבלו לצורך בקשת פטורים.

שימו לב!
בכל מקרה יש להציג בעת ההרשמה יחד עם הטפסים , גיליון ציונים קיימים גם אם מדובר בקורס אחד בלבד.

בדרך כלל לא צריך להיות הבדל בין סף הקבלה של עתודאים לבין מועמדים שאינם עתודאים.
לעיתים, כאשר יש מספר עתודאים גדול מאוד ובעל נתונים גבוהים מאוד לתחום מסוים, אשר בו המכסה לעתודאים מוגבלת מאוד (לפי צורכי הצבא) אזי חייב סף הקבלה של העתודאים להיות גבוה מן הסף בו התקבלו מועמדים שאינם עתודאים
אין לימודי השלמה. כל המועמדים לטכניון חייבים לעמוד באותם תנאי קבלה- בגרות מלאה עם לפחות 5 יח"ל במתמטיקה בציון 70 ומעלה, באנגלית וציון פסיכומטרי.
הציונים החיצוניים וציון הפרויקט של ההנדסאים עשויים להיכנס לתוך חישוב ממוצע הבגרות, אם הם ישפרו את הממוצע.
לאחר הקבלה לטכניון ניתן לקבל פטורים ממספר קורסים. הפטורים לכל מסלול מפורטים בקטלוג לימודי הסמכה ובאינטרנט : undergraduate.technion.ac.il
בתחום מחשבים ניתן ללמוד: הנדסת מחשבים, הנדסת תוכנה, הנדסת מחשבים ותוכנה, מדעי המחשב, הנדסת חשמל, מדעי המחשב עם ביואינפורמטיקה ,מתמטיקה עם מדעי המחשב, מדעי המחשב ומתמטיקה, מדעי המחשב ופיזיקה, הנדסת מערכות מידע והנדסת נתונים ומידע.
רובוטים בטכניון- מדהים!

תחום הרובוטיקה עוסק באינטראקציה של "מכונות אינטליגנטיות" עם הסביבה. הרובוט הוא מערכת אוטונומית המשלבת מכני קת סנסורים ויחידת עידוד ולמידה המאפשרת הפעלה מרחוק המבוססת על מערוכת נבונות.
בפקולטות להנדסת חשמל, הנדסת מכונות, מדעי המחשב, הנדסה אזרחית, תעשיה וניהול, פיזיקה ועוד עוסקים בסוגים שונים בפיתוח רובוטים.
אבחון וריפוי במערכות סיוע למוגבלים, אוטומציה של מוצרים ביתיים ביצוע מטלות שונות באזורים בהם לא יכולים אנשים לפעול בגלל גודלם או בגלל תנאים המסוכנים לאנשים כמו רובוט "עכביש" למשל.
בטכניון מפותחות טכניקות ניהול או להקות של רובוטים על ידי פיתוח בסיס תיאורטי ואלגוריתמים שונים להפעלת מערכות "מרובות סוכנים" מעין  "נמלים רובוטיות".
בטכניון עוסקים אף במודלים מתמטיים המאפשרים לחקור את תכונותיהם של "רובוטים שחיינים" ולשפר את ביצועיהם באופן וירטואלי גם מבלי לבנות אותם בפועל במעבדה.

בפקולטות למדעי המחשב, הנדסת תעשייה וניהול והנדסת חשמל, תוכלו ללמוד נושאים רבים הקשורים לנושא. נושאים אלה כוללים מסדי נתונים ותקשורת. ליתר פרטים, אנו מציעים לכם לשוטט באתרים של שלוש הפקולטות האלה, וכן באתר לימודי הסמכה של הטכניון.
בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ניתן להתמחות בתיב"ם ( תכנון בעזרת מחשב). קיימת מעבדה מתקדמת בתחום זה. .
בתחום זה עוסקים במידול והדמיה תלת-מימדים ואנליזה לפיתוח מערכת הנדסיים ממוחשבת למוצר בטכנולוגיה מתקדמת לדוגמה: מכוניות, מטוסים, פרקי גוף מלאכותיים ועוד.
פרוייקטים רבים נעשים בשיתוף עם התעשייה.
מומחים מעריכים שהמקצוע הלוהט הבא הוא הביואינפורמטיקה. התקדמותה המטאורית של הביולוגיה המודרנית מתאפשרת, עקב שימוש הולך וגובר בשיטות חישוביות ואלוגריתמים חדשניים. פענוח רצף הגנום גורם למהפכה הן בהבנת האבולוציה של האדם והן בהבנת מחלות ופיתוח תרופות ואמצעים לאבחה מוקדמת. הביואינפורמטיקה נותנת את הכלים בידי המדענים לפצח, להבין ולפרש וכמובן גם לעשות שימוש במידע המושג מפיענוח הגנום האנושי.
לצורך זה נדרשים אנשים שמתמחים בזיהוי תבניות, ניהול בסיס נתונים וניתוח מתמטי וסדרתי של המידע הזה. לכן רוכשים מידע בסיסי בביולוגיה וגנטיקה, ביולוגיה חישובית- איך לפתח אלוגריתמים ושיטות חישוב שונות שבעזרתן הופכים מידע למדע שניתן להבין ולנתח.
סטודנטים במסלול זה רוכשים ידע בביולוגיה מולקולרית ותאית וידע מעמיק ונרחב במגוון תחומים של מדעי המחשב.
מטרת מסלול זה להכשיר בוגרים שיוכלו להשתלב בתעשיות הביואינפורמטיקה וכן בוגרים שיוכלו להמשיך בלימודים מתקדמים בתחומים אלה.
בטכניון הביואינפורמטיקה היא מסלול לימודים בתוך מדעי המחשב. יש להירשם למדעי המחשב ולאחר הקבלה לבקש בפקולטה למדעי המחשב לעבור למסלול זה.
מכטרוניקה היא תחום העוסק בשילוב שבין מכונה ואלקטרוניקה, כפי שמראה שם התחום. תחום זה משלב לימודים בנושאים הבאים: תכנון מכני, אלקטרוניקה, חיישנים ומיקרו מעבדים. נושאים כמו פענוח אותות, מכניקה זעירה, רובוטיקה, מתקנים ממוחשבים, אמצעי בקרה וכו' כולם מרכיבים את תחומי המכטרוניקה.
נראה כי בעתיד נמצא שילוב קרוב והדוק של מכטרוניקה ורובוטיקה לכדי תחום אחד.
בטכניון, מכטרוניקה היא מגמה בתוך הפקולטה להנדסת מכונות.
ננו היא מלה יוונית שפירושה אחד חלקי מיליארד והיא קיצור של המלה ננומטר שפירושה אלפית המיקרון (מיליונית המילימטר).
ננטכנולוגיה היא תחומי מחקר ויצור של טכנולוגיה זעירה: מבנים, משטחים ויחידות מולקולריות ברמת דיוק של האטום הבודד. הצורך בטכנולוגיה זו נוצר משום שיש כיום מגמה של מזעור. מזעור יוצר מערכת עם ביצועים יעילים יותר לדוגמא: ככל שטרנזיסטורים של מחשב קטנים יותר, עוצמתו גדולה יותר.
כיום גודל כל טרנזיסטור כזה הוא כמה מאות ננומטרים. תוך שנים ספורות יגיעו לקצה יכולת המזעור בתחום המיקרואלקטרוניקה ולכן פונים לכיוון הננוטכנולוגיה: שימוש בגודל של אטומים שיאפשר חיבור של מערכות חיות כמו תאי גוף האדם עם מערכות מלאכותיות כמו מעגלים חשמליים.
הננאלקטרוניקה למשל תציע כוחות מחשוב גדולים לאין ערוך: מהירויות עיבוד גבוהות מאוד ודחיסה מידע רב יותר על שטח קטן יותר.
הננוטכנולוגיה היא שילוב של תחומים רבים: כימיה, פיזיקה, הנדסה, ביולוגיה, מדעי המחשב, אלקטרוניקה ואופטיקה ולכן אפשר למצוא את הננוטכנולוגיה בפקולטות רבות בטכניון. זה איננו מסלול לימודים ייחודי, אלא תחום מחקר ויישום חדש שהיבטים שלו קיימים במסלולים רבים.
בשנה האחרונה התפרסם מחקרם של שלושה חוקרים צעירים מפיזיקה וכימיה שהצליחו ליצור מעגל חשמלי על גבי מולקולות D.N.A. כמו כן פותחו חומרים ננומטרים בפקולטה להנדסת חומרים והנדסה כימית. בהנדסת חשמל עוסקים במזעור מכונות והתקנים אלקטרונים ובהנדסה ביו-רפואית עוסקים ביישומי ננוטכנולוגיה לחקר המנוע הביולוגי הזעיר בעולם.
הטכניון קיבל לאחרונה תרומה של 4.5 מליון דולר מהאחים זיסאפל, בוגרי הטכניון, לבניית מרכז חדש בטכניון בעזרתו יבסס הטכניון את מעמדו בחזית המדע של הננומדעים.
עם התקדמות המחקר בתחום זה אפשר לצפות שבעתיד הלא רחוק נוכל לראות ננורובוטים שיעברו בכלי הדם ויעבירו תרופות, ננומנועים, ננוחומרים.
בטכניון קיימת תוכנית לימודים ייחודית לתארים גבוהים בננומדעים ובננוטכנולוגיה.
התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון באחד מהתחומים הבאים: הנדסת חומרים, הנדסת חשמל, הנדסה כימית, כימיה, פיזיקה, ביולוגיה, רפואה, הנדסת מכונות, הנדסה ביו-רפואית וכן בעלי תואר ראשון אחרים לפי החלטת וועדת הקבלה, על פי ממוצע ציונים גבוה וריאיון אישי.
בטכניון אפשר לעבוד תוך כדי הלימודים, אך קשה לעשות זאת בשנה הראשונה. סטודנט יכול לקבוע בעצמו את עומס הלימודים בכל אחת משנות הלימודים ללא התערבות הטכניון ובלבד שישלים את לימודיו תוך שש שנים ממועד ההתחלה.

בשנים מתקדמות הרבה מאוד סטודנטים משתלבים בעבודה בתחומם וחלקם מצליחים לשלב צבירת ידע מקצועי בתחום עיסוקם בעתיד ואף לחסוך לצורכיהם השונים.

עתידנים טוענים שהעשור הקרוב יתמקד בכל מה שקשור לביוטק: ביוטכנולוגיה, פענוח הגנום האנושי, נושא הביואינפורמטיקה והננוטכנולוגיה. לכן, אי אפשר להצביע על מסלול אחד בלבד ועליך להכשיר את עצמך היטב עוד בבית הספר התיכון, במקצועות הבסיס המדעיים כמו: מתמטיקה ופיזיקה מורחבים, וכן מקצועות מדעי החיים: כימיה וביולוגיה, לפי תחומי העניין המיוחדים שלך.

הכשרה כזו תאפשר לך לכוון את עצמך בעתיד לכל אחד מהתחומים בהם תרצה להתמקד בעתיד.